Mircea Monu, consilierul cultural al lui Ion Cilea, e cazut in cap la Rm. Vilcea direct din paginile despre functionari publici ale lui Gogol. Fiindca am scris despre forma fara fond numita Teatrul Anton Pann, functionarul nostru s-a simtit amenintat si face un pic de scandal, numai un pic, fiindca un functionar gogolian nu indrazneste mai mult.In fond, era de asteptat ca toti asa-zisii sa fie de partea unor asa-zisi directori de teatru, regizori si actori. Monu e un asa-zis consilier cultural, intrucit domnia sa nici scriitor, nici mare profesor, nici ceea ce indeobste se cheama un om de cultura nu binevoieste a fi. A prins un loc la roata de cascaval a bugetului Consiliului Judetean si roade ca un soarece de ani buni, fara sa se fi remarcat prin nimic. Iata de ce consider pledoaria lui Mircea Monu in favoarea Teatrului Anton Pann un monu-ment de gindire functionareasca si nimic mai mult, dar pentru ca tot a iesit la rampa acest personaj, ne putem intreba cam ce hram poarta. Chiar asa, domnule Monu, dumneata de ce iei salariu de la stat, explica-ne si noua ca suntem ignoranti…Care e rostul dumitale prin cladirea aceea mare si alba a administratiei judetene ? Se zice ca ai fi consilier cultural, dar pe ce chestie ai fi, ai scris matale carti, te-ai remarcat in presa, esti vreo autoritate in vreun domeniu cultural ? Nu cumva si postul dumitale e unul pur parazitar, ca si ale celor pe care ii aperi ? Imi duci dumneata grija, nene Monule, cu privire la ce as face eu daca nu as mai lucra la VTV, dar nu te teme, nu as veni sa rod linga matale din cascavalul bugetului, nu am facut-o niciodata si nu o voi face vreodata. Desigur, functionarului care are asigurata chenzina ii face bine la mate sa se dea ingrijorat de soarta unui ziarist, sa-l ia peste picior ca de unde va mai duce el, la o adica, mincare la copii. Functionarul Monu se simte la adapost si ride de mine ca as putea ajunge in ploaie, fiindca eu nu am post bun la stat, pot sa imi pierd emisiunea, sa imi pierd revista, cum mi-o fi norocul…Ei bine, de asta sunt eu bucuros ca au trecut Basescu si Boc la restructurari, nene, si sper sa iti vina si dumitale rindul, fiindca e absurd sa ii platim noi, din impozite, un consilier cultural unui presedinte de consiliu judetean, ori daca-i platim, barem sa fie un cunoscut om de cultura, nu un frecangiu de birouri ca dumneata, nene Monule.Acestea fiind zise, il asigur si pe nea Monu si ii asigur pe toti cei care papa salarii sub un pretext cultural sau artistic oarecare ca s-au schimbat vremurile. Presa vrea sa stie ce faceti dumneavoastra, functionarii culturali, regizorii si actorii anonimi si cenusii pentru posturile caldute pe care le ocupati. Aceasta este problema, nu daca am pus sau nu am pus eu ghilimele la numele Anton Pann.N-am pus nene, ca e criza si de ghilimele… Aceasta este problema, nene Monule, asa incit cauta-l miine pe medicul dumitale de familie si intreaba-l daca nu e rost de vreo pensionare,ceva, fiindca tare ma tem ca dupa scandalul in care te-ai bagat fara sa te intrebe nimeni nimic, dumneata vei ramine fara slujba, nu eu.
























Lasă un răspuns