Daca ar trai azi Eminescu, nu cumva Crin Antonescu i-ar spune ca scrie prost in gazete ? Nu cumva Iliescu i s-ar adresa cu „mai, animalule” ? Nu cumva Boc i-ar taia din salariul de revizor scolar ? Nu cumva i-ar fi sefi la Uniunea Scriitorilor Manolescu si Vosganian? Nu cumva l-ar dori Voiculescu la „Jurnalul national”, sa faca echipa cu Ciutacu ? In fine…Mai bine ca a facut Eminescu echipa la „Timpul” cu Caragiale si Slavici, mai bine ca in locul lui Crin, Victor si Felix i-au fost contemporani Bratianu, C.A. Rosetti si Eugeniu Carada.De un lucru sunt sigur, daca Eminescu ar trai azi, nimeni nu i-ar publica Scrisoarea III din motive de corectitudine politica. Iar daca ar publica Luceafarul, l-ar lua Badea la misto.La multi ani, Mihai Eminescu ! Ma bucur ca nu ne esti contemporan.
























Lasă un răspuns