ÎPS VARSANUFIE, 20 de ani de slujire arhierească

 

 

 

 

 

 

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie aniversează joi, 30 septembrie 2021, împlinirea a 20 de ani de slujirea arhierească.

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie s-a născut în data de 24 ianuarie 1968, în București, într-o familie creștin-ortodoxă, din părinții Petre-Vasile și Domnica.

Școala primară a urmat-o în București. A aboslvit apoi cursurile Seminarului Teologic Ortodox Nifon Mitropolitul (1985-1990) și pe ale Facultății de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul (1990-1994), ambele din București.

Și-a continuat studiile, urmând cursurile de Masterat, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Constanța (2002-2004), și pe cele de Doctorat, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova (2010-2013).

În data de 15 aprilie 1997 a fost închinoviat și tuns în monahism la Sfânta Mănăstire Slănic, din județul Argeș, primind numele Varsanufie. În 7 iunie 1998 a fost hirotonit ierodiacon, iar la 8 iunie 1998 a fost hirotonit ieromonah.

Între anii 1999-2006 a fost stareț al Sfintei Mănăstiri Radu Vodă din București, pe care a reactivat-o și unde a întreprins lucrări de restaurare a picturii, a catapetesmei și a turnului-clopotniță, construind și un lumânărar nou, împodobit cu mozaic.

Între anii 1999-2001 a fost exarh al Sfintei Arhiepiscopii a Bucureștilor. În data de 31 august 1999 a primit rangul de protosinghel, iar în 29 septembrie 2001, pe cel de arhimandrit.

La propunerea vrednicului de pomenire Teoctist Patriarhul, în 30 septembrie 2001, a fost ales și hirotonit Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, cu titlul de Prahoveanul.

Între anii 2001-2007 a coordonat Sectoarele Cultural, Social, Patrimoniu și Exarhat ale Sfintei Arhiepiscopii a Bucureștilor, iar din 2007 și celelalte sectoare ale eparhiei.

În 2004 i s-a conferit, de preşedintele României de atunci, dl. Ion lliescu, Ordinul Meritul Cultural în gradul de Comandor.

Din 2007 a fost secretar al Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Munteniei și Dobrogei și președinte al Comisiei Liturgice a Arhiepiscopiei Bucureștilor.

În data de 22 mai 2014 a fost ales de Sfântul Sinod în scaunul vacant de Arhiepiscop al Râmnicului. Ceremonia de întronizare a avut loc în Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu Vâlcea, în 8 iunie 2014, Duminica Pogorârii Sfântului Duh.

Din anul 2017 este Cetățean de Onoare al Municipiului Râmnicu-Vâlcea.

Întru mulți ani, Înaltpreasfinția Voastră!

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…
Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…

Proiecte aproape de final, verificări înainte de recepție! ​Astăzi, am fost la Frâncești, unde construirea Centrului de Colectare prin Aport…

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…