Într-o înregistrare ambientală aflată cum la DNA și care îi are drept protagoniști pe Ioan Adam , Viorel Hrebenciuc și Paltin Sturza, cel poreclit cândva Guzganul Rozaliu emite o ipoteză trăsnet despre valul de arestări din rândurile clasei politice și ale oamenilor de afaceri.
Fragmentul este unul de colecție:
Hrebenciuc:
„ Numa’ puțin! Și zic, hai să-ți spun de ce fac… îți spun treaba asta, eu m-am uitat ce s-a întâmplat în toate țările din Europa de Est, care au intrat în NATO și în Uniunea Europeană înaintea noastră, că eram în situația asta, erau oamenii mult mai avansați decât noi. Și am observat următorul lucru: toți miniștrii care s-au ocupat de privatizare în toate țările au fost arestați, și-n Polonia, și-n Cehia, și-n Ungaria. Bun, deci ăștia au fost arestați, toate guvernele, care au făcut privatizări, și tot ce au făcut pe acolo. Zic: mă, oare de ce se întâmplă treaba asta? Păi, să-ți spun… i-am spus și de ce, domne, când trebe să fim în NATO și-n Uniunea Europeană, marile… transnaționale… o să trebuiască să găsească terenul gol. Oameni de afaceri care au câștigat bani, au intrat toți prin pușcării sau au probleme cu legea, în toate țările, nu eram noi… E clar că se va întâmpla și la noi treaba asta, vine valul și la noi. »

























Lasă un răspuns