Nu mai suntem in 1990, suntem cu 21 de ani mai tirziu. Cu toate astea, in mentalul vilcenilor pare a nu incapea ideea ca si Oltchim trebuie sa se privatizeze. Asa este firesc, fiindca s-a dovedit ca simpla vecinatate a firmelor de stat cu cele private acumuleaza coruptie, asa cum Butelia de Leyda acumuleaza curent. Asa stind lucrurile, mi se pare absurd sa vad oameni care devin palizi si incep sa transpire atunci cind se discuta despre privatizarea combinatului.Si mai absurd mi se pare sa consideri ca un posibil investitor pe nume PCC este distructiv numai fiindca asa crede cel care stapineste Oltchimul in prezent. Poate este nociv acest PCC, dar poate nu este, nu e normal sa ascultam doar o singura parte. Daca, scuzati comparatia, il ascultam pe Irinel dar o ascultam si pe Monica, il ascultam pe Pepe, dar o bagam in seama si pe Querida, de ce nu putem privi lucid si trata rational argumentele celor doua parti, respectiv Constantin Roibu si PCC ?La privatizare pot participa nemti, rusi, chinezi sau cine mai stie cine, iar fiecare va avea interese P R I V A T E. Oare, ii vom acuza pe toti ca sunt malefici ? Intr-adevar, acesti oameni de la PCC au intentat procese, dar si Oltchim a procedat la fel. Au facut lobby, dar si Oltchim face. Au actionat la Comisia Europeana, dar si Oltchim a facut acelasi lucru. Pina in prezent, nu am vazut o analiza la rece a situatiei, ci doar o isterie alimentata periodic de cei care au interes ca uriasa Butelie de Leyda sa functioneze in continuare.Presa vilceana s-a scindat, unii spunind ca tin cu Constantin Roibu. Au spus altii ca tin cu Zaremba ? Nu-mi amintesc.S-a spus ca ziaristii care nu il considera pe dl Constantin Roibu „erou”, asa cum l-a caracterizat un comunicat al CJ, nu il considera un „salvator”, asa cum il crede un senator vilcean, au dorit sa il reclame pe dl Roibu la Bruxelles. De aici, un alt val de emotii, de tremuraturi si lesinuri. Desigur ca un ziarist nu poate, principial, sa depuna reclamatii, poate cel mult sa trimita articolele sale anumitor cititori. Nici asta nu ar fi insa prea in regula, fiindca toti avem, in presa, influenta pe care o meritam la un moment dat.Am publicat, ieri, un articol romina, engleza si franceza, exprimindu-mi speranta ca dl Roibu ca trata cu mai multa maturitate, macar in ceasul al doisprezecelea, raposturile Oltchim-ului cu presa, cu mediul politic si cu societatea vilceana. Am dorit sa cunoasca acest punct de vedere si eventualii nostri cititori care nu stiu limba romina. E vreo tradare aici, dle director general ?Nu ii cunosc pe cei de la PCC, nu sunt in solda lor si in solda nimanui. Cred insa ca viitorul economiei vilcene nu sta in miinile unui singur om, ca viitorul e inainte, iar orice incremenire in proiect nu poate face decit rau Vilcii si oamenilor ei.
























Lasă un răspuns