Tudor Pendiuc, in calitatea lui de vicepresedinte al PSD Arges, si-a luat hamul si prastia si a trecut la treaba, cel putin pina se intoarce (dar se intoarce?) Nicolescu. Dar nu de Pendiuc vreau eu sa vorbesc aici, pentru ca el face ce stie si presupun ca si stie ce face. Vreau sa vorbesc despre ce inteleg unii din ce spune si din ce face Pendiuc. Reportind despre ce a trebaluit vicepresedintele la Bucuresti in week-end, reportera Curierului zilei zice ca Pendiuc a zis ca ala care nu respecta principiile USL e liber sa plece. M-a mirat titlul, pentru ca nu stiam ca Uniunea Social-Liberala sa aiba principii, asa ca am citit si stirea pe care o incununeaza titlul amintit. Ei bine, asa cum banuiam, e o eroare de interpretare a cuvintelor primarului, care a zis ca e liber sa plece ala care nu recunoaste politicile partidului, astea fiind asa: nici un fel de colaborare cu PDL si orice fel de colaborare cu aliatii. Parca e cu totul altceva, si chiar ma intrebam ce l-a apucat pe primar sa minta cu principiile alea.Acum nu s-o fi facind gaura in cer ca Andreea Enescu una aude, alta intelege si cu totul altceva scrie sau ca una spune in titlu si alta in stire, atita timp cit basneste despre lucruri care nu exista. Adica Pendiuc nu zice de principii, zice de politica, nu zice de Uniune, zice de partidul lui. In rest, stirea e adevarata. Asta imi aduce aminte de un banc, cu celebrul Radio Erevan, la care un ascultator suna si intreaba daca e adevarat ca Ivan Ivanovici Ivanov din Vladivostok a cistigat o Volga la loz in plic. Raspunsul redactiei: da, e adevarat, cu urmatoarele precizari: nu e vorba de Ivan Ivanovici Ivanov, ci de Piotr Petrovici Petrov, si nu din Vladivostok, ci din Habarovsk. Si nu era vorba de o Volga, ci de o bicicleta pe care nu a cistigat-o, ci i s-a furat. In rest, stirea e adevarata. Pai s-o mai credem noi pe domnisoara Enescu atunci cind spune ca pesedistii argeseni i-au dus lui Iliescu buchete de flori? Daca i-or fi dus coroane si jerbe si ea ne minte iar?
























Lasă un răspuns