În cursul săptămânii trecute, în comuna Snagov din județul Ilfov s-a produs un incident intens mediatizat la nivel național: 18 persoane, dintre care 17 copii, au fost transportați la spital ca urmare a intoxicației accidentale cu monoxid de carbon, din cauza unor scurgeri de gaze la centrala care asigura încălzirea școlii.
În acest context, prin Ordin al prefectului Mihai Oprescu, a fost constituită o Comisie de verificare a funcționării în condiții de siguranță a centralelor termice alimentate cu gaz aflate în dotarea tuturor unităților de învățământ din județul Argeș.
Controalele vor începe joi, 26 februarie și se vor finaliza vineri, 6 martie.

























Lasă un răspuns