În dimineața zilei de miercuri, 28 ianuarie, 200 de poliţişti din cadrul unităţilor centrale şi teritoriale ale Inspectoratului General al Poliţiei Române, luptători din cadrul Serviciului pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale şi specialişti criminalişti au descins la domiciliile unor persoane şi sediile unor societăţi comerciale, pentru efecturea de percheziții.
Sunt verificate 20 de societăţi comerciale din Argeș, Ilfov, Buzău, Iaşi, Ialomiţa, Olt și București, bănuite de evaziune fiscală şi spălare de bani în domeniul comercializării de medicamente.
Din cele 64 de percheziţii, 2 se desfășoară în Argeș.
Pe scurt, cercetările au stabilit faptul că, în perioada anilor 2013-2014, reprezentanţii societăţilor comerciale implicate ar fi creat circuite fictive pentru introducerea în lanţul legal a unor medicamente procurate la negru, cu valoare mare de piaţă, utilizate în tratamentele unor boli grave, precum cancer, hepatită, diabet.
De asemenea, s-a mai stabilit că, prin intermediul societăţilor implicate ar fi fost transferate sume importante de bani (aproximativ 5 milioane de euro) către persoanele vizate din circuitul infracţional, banii astfel obţinuţi fiind reintroduşi în circuitul ilicit prin transferuri bancare şi contracte de împrumut fictive.
Prejudiciul cauzat bugetului de stat a fost stabilit la peste 3 milioane de euro.

























Lasă un răspuns