SCANDAL de SFÂNTA MARIE. Un blogger şmecher vrea SĂ ÎNJUMĂTĂŢEASCĂ sărbătorile onomastice

sfanta marie

Un blogger şmecher a încercat, în 15 august a.c., să înjumătăţească sărbătoarea onomastică a celor care poartă numele de Maria, Marin sau derivate ale acestora.

Articolul a avut mii de like-uri şi share-uri.

De aceea, cred că este bine să punem lucrurile pe făgaşul pe care au fost.

După cum toată lumea ştie, la 15 august prăznuim Adormirea Maicii Domnului, iar la 8 septembrie, Naşterea Maicii Domnului.

Bloggerul nostru scrie însă, convins de dreptatea sa, următoarele:

“La 15 august, se prăznuiește Adormirea Maicii Domnului, comemorându-se, astfel, moartea Fecioarei Maria, Născătoarea de Dumnezeu. Se înțelege? Chiar nu cred că este nevoie să intru în amănunte. Este de bun-simț faptul că acest eveniment nu poate fi prilej de bucurie, nici chiar pentru cei care poartă numele Maicii Domnului. Căci doar aceștia nu au, cu siguranță, vreun merit deosebit pentru acest lucru, care să le dea dreptul să se comporte păgânește, ca niște maimuțe ignorante, inconștiente și fără niciun Dumnezeu.”

Pentru a fi şi mai caustic adaugă:

“Nu vreau să supăr pe nimeni. Cer iertare celor care se simt, poate, jigniți de cuvintele mele, cu atât mai mult cu cât îi asigur că, personal, consider că poartă numele cel mai frumos și mai curat dintre toate. Sunt sigur că cei mai mulți nu știau aceste lucruri sau nu se gândiseră niciodată în acest mod și că făceau totul involuntar și fără  nicio rea intenție.”

Din păcate pentru el şi din fericire pentru creştini, cei al căror nume vine de la cel al Sfântei Fecioare Maria pot avea, în continuare, două zile onomastice.

Iată de ce.

Ambele momente ale calendarului ortodox reprezintă mari sărbători ale bisericii creştine. 

Sfânta Marie Mare nu comemorează, cum crede bloggerul, moartea Fecioarei Maria, ci adormirea ei. Maica Domnului nu a murit, ci a adormit.

Limbajul tradiţiei creştine e astfel generator de frumoase sensuri.

Tradiţia creştină spune că după ce şi-a săvârşit misiunea apostolică ce i-a fost încredinţată, de a duce credinţa pe Muntele Athos, Maica Domnului dorea să se mute la Fiul Său. Această cerere i-a fost dusă la îndeplinire şi astfel a fost săvârşită şi dorinţa creştinilor ca trupul Maicii Domnului să nu fie supus putreziciunii şi să fie luat la cer.

În ajunul sărbătorii Sfintei Maria mare, în toate bisericile  cântările sunt de bucurie, pentru că Maica Domnului s-a bucurat atunci când i s-a vestit mutarea la ceruri de către Arhanghelul Gavriil.

Cum să nu sărbătoreşti împlinirea voinţei Maicii lui Dumnezeu prin ridicarea sa alături de Fiul ?

Chiar dacă slujba din ajun este aşezată de biserică după tipicul prohodului Sfintelor Patimi din Vinerea Mare, sensul este unul al bucuriei, nu al întristării.

Bloggerul nostru se bazează pe confuzia unora potrivit cărora comemorările sunt sărbătoriri. În alte cazuri, are dreptate. Astfel, la 15 iunie, comemorăm, nu sărbătorim moartea lui Mihai Eminescu.

Poetul însă chiar a murit şi va reînvia la sfârşitul veacurilor, pe când Sfânta Fecioară Maria a adormit şi s-a înălţat cu trupul la cer.

Astăzi, sărbătorim Naşterea Maicii Domnului, o naştere fără de moarte.

Aşa se face că, din fericire pentru ei, cei care poartă un nume plecat de la cel al Sfintei Marii au două zile onomastice.

Poate este şi acesta un dar ai Maicii Domnului.

Aşadar, dacă aţi sărbătorit o dată pe 15 august, puteţi sărbători şi acum, pe 8 septembrie.

Daţi de ştire tuturor că sărbătorile sunt la locul lor.

La mulţi ani !

 

http://www.criterii.ro

 

 

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…
Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…

Proiecte aproape de final, verificări înainte de recepție! ​Astăzi, am fost la Frâncești, unde construirea Centrului de Colectare prin Aport…

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…