Reforma nu inseamna darimarea partidului, zice Ioan Oltean, vicepresedintele PD-L, cautind o explicatie scurta si memorabila a faptului ca a eliminat din statut suspendarea membrilor trimisi in judecata. Lucrarea domniei sale si a colegilor s-a facut pidosnic. Pe fata, de gura lumii, Oltean a acceptat propunerile reformistilor, dar cind a fost lansat proiectul de statut, ia propunerile de unde nu-s! Infruntat de aripa reformista, care a constatat lipsa din gestiune, Oltean rosteste cinci cuvinte demne sa devina deviza partidului.Pai eu ce sa mai inteleg? Ca in PD-L exista atit de multi actuali si potentiali clienti ai salilor de judecata, incit suspendarea lor ar pune in pericol fiinta insasi a partidului? E vorba, totusi, de suspendare pina se lamuresc lucrurile, nu? Adica daca intra respectivul la pirnaie, aia e, tot ramin fara el. Iar daca nu intra, il dau colegii jos de acolo de unde l-au suspendat. Asadar, nu vad ce darimari ar provoca adoptarea acestor prevederi. Dar de, ce stiu eu? Pai am spuzit eu turul la o suta de pantaloni pe scaunele parlamentului, ca domnul Oltean? Nu! Sint eu parlamentar de 15 ani, ca domnul Oltean? Nu! Sint eu sef la PD-L, ca domnul Oltean? Nu! Eu sint pulimea, eu stau ca prostul in pestera lui Platon si ma uit pe pereti si ma mir cind vad ce umbre impresionante poate lasa un rahat maro, la lumina focului.Ion Olteanu nu explica ce intelege el prin reforma, dar din ce spune, asta, in mod cert este adeptul reformelor a la Farfuridi, ala care zicea ca sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimica, ori sa nu se revizuiasca, dar atunci sa se schimbe pe ici, pe colo, si anume, prin partile esentiale. Asadar, acest Farfuridi de Bistrita, cu figura de frizer cu mandolina, acest Nae Girimea spoit democrat-liberal, se caca pe mai tinerii lui colegi, cei care propusesera masuri radicale de reformare a partidului. Se caca pe Monica Macovei, se caca pe Sever Voinescu, se caca pe Sebastian Lazaroiu si pe toti ce care credeau ca PD-L ar putea deveni altceva. Se caca pe ei si se sterge cu propunerile de reforma. Si dupa ce se sterge, le vor include intr-un cod de etica, pe care il vor face ei mai la vara, incolo. De ce intr-un cod de etica si nu in statut? Pai vreti sa se surpe partidul? Ei da, uite ca nimeni nu poate sa sara peste umbra lui, iar daca PD-L a fost menit sa fie un cuib de hoti, asa va ramine, indiferent cite aripi tinere si reformiste ii vor mai creste. Portocaliu a fost intr-o vreme culoarea revolutiei, a schimbarii. Ma tem ca PD-L a uzurpat dreptul la aceasta culoare, mai potrivita fiind pentru domnul Ioan Oltean si pentru prietenii lui cu dosare penale in instanta culoarea maro. Monica Macovei a calificat aminarea adoptarii propunerilor reformistilor drept o „lipsa de responsabilitate”. Poti sa o iei si asa, dar eu nu pot sa ies din disonanta decit convingindu-ma ca PD-L este un partid maro si ca, pina la urma, un cacat e doar un cacat, indiferent ce umbre impresionante si inselatoare arunca el pe pereti.
























Lasă un răspuns