Deputatul Blândul Ben l-a învins pe Iohannis

Nu ştiu alţii cum sunt, vorba lui Creangă, dar eu când scriu un editorial despre oamenii politici mă gândesc la ei, totuşi, ca la nişte oameni.

Nu acelaşi lucru îl face Ion Cristoiu.

Maestrul vede idei, nu caractere. În funcţie de aceste idei, el se lansează în demonstraţii. Una dintre aceste demonstraţii o face în legătură cu deputatul argeşean Cătălin Teodorescu, cel căruia colegii din Parlament nu i-au ridicat imunitatea pentru a-l da pe mâna gardienilor de la puşcărie.

Zice maestrul Cristoiu:

„Cătălin Teodorescu  e acuzat în afacerea Retrocedările ilegale.

Retrocedările ilegale sunt apanajul PDL.

Vîrît la zdup, Cătălin Teodorescu ar fi dat în gît întreg fostul Guvern Boc.

Așa, rămas în liberate, grație solidarității de partid, Cătălin Teodorescu  va ști să fie și el recunoscător:

O să tacă!

Ce gîndește SRI despre afacerea asta?

Să nu cumva să fie atins cu o petală PNL, numele sub poala căruia se pitește PDL.

Nu de alta, dar după președinție, PNL trebuie să pună mîna și pe Guvern.

Cum să pună, dacă opinia publică vede că PNL își apără corupții.

Ce gîndește SRI-ul s-a văzut de îndată în comentariile și emisiunile ofițerilor sub acoperire din presă.

Nici un cuvînt despre obligativitatea lui Cătălin Teodorescu de a demisiona din PDL.

Nici un cuvînt despre faptul că nici un lider al PNL nu s-a indignat că numitul n-a demisionat.

Nici un cuvînt despre solidaritatea PDL cu corupții din Parlament.

Pentru că trebuia, totuși, smotocit cineva, colegii noștri de unitate au primit ordin să  pună scandalul din Parlament pe seama:

PSD, care vezi Doamne! pentru a compromite PNL,  a votat împotriva ridicării imunității.

Și cînd te gîndești că tot tărăboiul acesta ar fi putut fi evitat dacă PDL îl punea pe Cătălin Teodorescu să-și dea demisia din Parlament.

Mă așteptam de la Monica Macovei, Arhanghelul online al luptei împotriva Corupției, să denunțe faptul că PDL și-a salvat coruptul.

Mă așteptam ca președintele ales Klaus Iohannis să ceară pe Facebook încă tovarășului său de partid să demisioneze din Parlament pentru ca Justiția să-și poată face datoria.”

Dacă aş vedea întotdeauna idei, precum Camil Petrescu şi Ion Cristoiu (nu întâmplător maestrul gazetar îl iubeşte pe autorul Patului lui Procust) aş spune că acest raţionament este fără cusur.

Din fericire sau din păcate pentru mine, eu văd şi caractere.

Caracterul deputatului Cătălin Teodorescu este blând, nespus de blând. 

Omul nu te-ar lovi nici măcar cu o floare.

În paginile ziarului Criterii Naţionale, la secţiunea Argeş,  l-am numit pe Cătălin Teodorescu Blândul Ben şi în lumea politică din judeţ aşa i-a rămas numele.

Colegii au ezitat să-l dea afară din Parlament pe Blândul Ben şi nu l-au vrut în puşcărie.

Fiindcă parlamentarii sunt şi ei oameni, de data asta au votat aşa, ca de la om la om.

Veţi spune că aşa ceva e imposibil, că acolo este o maşinărie care, atunci când trebuie, merge încotro trebuie.

Aveţi dreptate.

Uneori însă maşinăria o ia razna, precum în cazul Blândului Ben.

Aşa se face că deputatul Cătălin Teodorescu nu se află acum după gratii. L-a salvat caracterul, nu partidul.

Dacă Blândul Ben este vinovat în afacerea retrocedărilor ilegale asta nu pot să ştiu. Înclin să cred că nu e vinovat. Omul a fost un simplu membru al unei comisii destul de numeroase. Cred că, simţind de unde bate vântul, a semnat fără să stea pe gânduri dar şi fără să ia şpagă.

Poate că am dreptate, poate că nu.

A mai rămas ceva de comentat şi anume afirmaţia maestrului Cristoiu că Iohannis ar trebui să-i ceară, pe Facebook, demisia lui Cătălin Teodorescu.

Aici, Ion Cristoiu are perfectă dreptate.

Când eşti sau – mă rog –  te dai Iohannis îi ceri demisia şi mamei tale.

Klaus Iohannis a dat impresia că prin lucrul bine făcut înţelege acel lucru în care nu ţii seama de oameni.

Lucrul Bine Făcut e un concept.

Blândul Ben de la Argeş e un om.

De data asta, omul a bătut conceptul. 

Blândul Ben din Argeş l-a învins pe Iohannis.

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…
Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…

Proiecte aproape de final, verificări înainte de recepție! ​Astăzi, am fost la Frâncești, unde construirea Centrului de Colectare prin Aport…

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…