Te rog să renaști, PSD !

Pe cât de mult îi detest pe baronii locali și mai ales pe șmecherii din jurul lui Ponta, pe atât îi iubesc și îi respect pe membrii de rând ai PSD.

Sunt cei mai oropsiți dintre membrii partidelor din România.

La ei în partid a existat întotdeauna, mai mult ca la alții,  un cult al liderului de la București, considerat zeu, precum și o teamă viscerală de liderul de la județ, considerat semizeu.

Acum, când mulți zei și semizei sunt aruncați în țărână, membrul de rând al PSD suferă și nu mai știe încotro să o ia.

Să nu-mi spuneți că ar trebui ca el, membrul de rând, să părăsească partidul și să se ducă unde va vedea cu ochii. Nu ați avea dreptate.

Acel om, membrul de rând al PSD, a trăit momente frumoase în organizația lui. A făcut echipă cu alți membri de rând, a suferit la înfrângeri, s-a bucurat la victorii, s-a simțit util grupului și la fel de util pentru comunitate. Uneori, a trăit sentimentul înălțător că este util patriei.

La organizațiile de jos ale PSD a fost multă vreme o atmosferă pe care nu o întâlneai la organizațiile altor partide. 

A fost seriozitate pe vremea când la PNL era gașcă, la PDL era dezordine, la PNȚCD era scandal, la PRM era teroare. 

A fost un sentiment cald și bun pe vremea când la ceilalți luptele erau nesfârșite.

A fost construcție pe când la alții era doar stridență, de la anti-comunism la clamarea democrației. Era echilibru la PSD, iar în alte părți era o boare de isterie.

Prin tradiție, miezul PSD este pâine caldă față de miezul celorlalți.

Iată de ce le atrag atenția celor care mai au puțin și vor afirma că PSD trebuie să dispară, să se abțină. Admițând că oameni buni sunt la toate partidele, afirm cu toată convingerea că nici un partid nu are atâta valoare la nivelul de bază. Cum să dispari când ai acumulat o asemenea bogăție umană ?

Acest articol nu este o analiză, este doar o vorbă bună spusă pesediștilor de jos.

Te respect, PSD.

Îți urăsc baronii, golanii, plagiatorii, demagogii, dar pe tine te respect.

Te rog să folosești momentul de panică al tuturor jigodiilor de la conducerea ta pentru a te elibera de tot ce a fost mai rău în viața ta politică: frica și servilismul.

Te mai rog să nu ai niciun complex de inferioritate, acum când toată lumea te lovește. La bază, nu ești mai rău ca alții, s-ar putea chiar să fii mai bun.

Te rog să nu îi crezi pe cei care spun că tu, PSD, ai inventat corupția, mita electorală, mitingurile comunistoide. Le-au inventat liderii tăi, care sunt la fel de răi ca și liderii lor.

Nu tu i-ai inventat pe Ponta și Dragnea, pe Ghiță și pe Vanghelie, pe Androneasca și pe Geoană. S-au inventat singuri, prin aceleași mijloace prin care s-au inventat Videanu și Udrea, Fenechiu și Berceanu, Căncescu și Uioreanu, Chițoiu și Vosganian, iar lista ar putea continua și la tine , dar și la ei.

Te rog, în final, să ții fruntea sus, nu ai de ce să te umilești în fața niciunui alt partid.

Te rog să renaști, PSD !

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…
Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…

Proiecte aproape de final, verificări înainte de recepție! ​Astăzi, am fost la Frâncești, unde construirea Centrului de Colectare prin Aport…

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…