Întrebările din titlu sunt adresate tuturor liderilor politici care au participat, joi seara, la emisiunea în direct a postului Realitatea TV pe subiectul Oltchim.
Ce ar fi fost dacă Ion Cîlea, ori Aurel Vlădoiu, ori Traian Dobrinescu, ori Romeo Rădulescu, plus liderii sindicali, plus câțiva muncitori neplătiți ar fi spus:
“Gata cu vorbele goale, să închiriem un autobuz sau două și să-l așteptăm mâine dimineață pe Ponta la ușa Guvernului !”
Realitatea TV v-ar fi susținut, v-ar fi urmărit pas cu pas, cum vă dați întâlnire pentru ora 3 dimineața, cum vă urcați în autobuze, cum discutați pe drum, cum coborâți și mergeți la ușa lui Ponta.
E nevoie de fapte concrete, nu de vorbe goale.
Pe Ponta l-ați fi putut întreba de ce nu plătește salariile, când are de gând să organizeze o nouă licitație, ce alternativă are pentru zona Vâlcea.
Garantez că având o asemenea oportunitate de susținere mediatică în spate, premierul nu v-ar fi refuzat, ar fi dialogat, ar fi fost obligat să rupă pisica.
Dar pisica trebuie să o rupeți voi, mai întâi.
Nu ați făcut-o din comoditate, din lipsă de curaj civic, din lipsă de imaginație.
Totul se poate, când un grup de oameni serioși își propun să reușească.
Voi v-ați propus doar să vă vedeți la televizor și atât.
Jenant !

























Lasă un răspuns