Răspunzând unei întrebări legate de Charlie Hebdo, Papa Francisc a declarat:
„Nu putem provoca, nu putem insulta credința celorlalți, nu o putem lua în derâdere” .
Libertatea de exprimare trebuie „să se exercite fără a jigni”, a mai spus Sfântul Părinte.
Evident că pentru anumiţi intelectuali subţiri, hermeneuţi ai derâderii şi liberi cugetători ai insultei, cuvintele Papei înseamnă a imensă prostie.
Observ în ultima vreme un asalt al cinismului în numele sfânt al libertăţii.
Cineva scria, în Caţavencii, că ziariştii de la Clarlie au urinat într-un borcan dar nu au obligat pe nimeni să le bea urina. Sigur că autorul acestei comparaţii a uitat să ia în calcul că această urină era publicată, iar a publica înseamnă a face cunoscut tuturor ceva, prin tipărire, afişare etc.
Aş fi curios ce crede Dan Alxa depre această opinie a Papei Francisc.
Dar liberii cugetători de pe Facebook, ce zic ?
Până aflu, ma înclin adânc în faţa Sfântului Părinte.

























Lasă un răspuns