Am auzit multă lume vorbind despre cărţi, dar nimeni nu a făcut-o cu atâta putere de sugestie ca Doru Moţoc într-un recent dialog la emsiunea mea de la VTV. Nu ştiu cum a venit vorba, dar mi-a spus la un moment dat că de curând a recitit un fragment din „Demonii” lui Dostoievski, iar chestiunea asta a zis-o cu atâta poftă, încât mi-a lăsat gura apă de parcă ar fi vorbit despre cine ştie ce delicatesă culinară.
Azi, deşi am acasă, la Albota, două ediţii ale „Demonilor”, fiind la Rm. Vâlcea, m-am dus la librărie şi am mai cumpărat un exemplar, numai fiindcă nu mai puteam să nu citesc. Aşa încât, iată-mă recitind o carte uriaşă la sfârşit şi început de an, aşa cum nu am mai făcut-o de mult.
Mulţumesc, maestre Moţoc !
























Lasă un răspuns