Mircia Gutau ramine in arest si isi va executa pedeapsa pina la capat, fapt ce va face ca pe chipurile dusmanilor sai sa apara largi rinjete de satisfactie. In pofida acestui fapt, pentru orice om lucid Gutau ramine nevinovat, iar argumentele le-a expus tot un judecator de la ICCJ, Hermina Iancu, fie-i numele binecuvintat: „Nimic din dosar nu confirma acuzatiile la adresa edilului”, a scris distinsul magistrat in opinia separata pe care a formulat-o. Sa fie magistratul Hermina Iancu nebuna sau corupta ? Nici vorba ! Va indrazni cineva sa o scoata din magistratura ? Nici pomeneala. Atita doar ca itele incurcate ale vietii si ale politicii fac ca judecata ei sa fie inutila, iar cazul Gutau sa ramina in analele justitiei ca unul tipic erorilor judiciare.Gutau este, dupa opinia mea, un erou tragic. Destinul a facut sa aiba in Dicu un viceprimar lacom, care l-a nenorocit dindu-se mare pe linga denuntator si inspirindu-i acestuia conspiratia. Tot destinul a facut sa avem un DNA care nu cauta dreptatea, ci doar loviturile de imagine si cariera pentru procurori. In fine, acelasi destin a plasat judecarea procesului la ICCJ in momentul in care intre Traian Basescu si Guvern, pe de o parte, si Justitie, pe de alta parte, avea loc un razboi surd pe tema pensiilor si curuptiei din magistratura. Colac peste pupaza, certitudinea nevinovatiei i-a facut pe Gutau si pe avocatii sai sa trateze relativ superficial recursul de la ICCJ. Nimic nu s-a mai putut face apoi, nici chiar ecuatia juridica magistrala a maestrului Veronel Radulescu nereusind sa sparga o hotarire bine ticluita. Asa a fost sa fie…Peste ani, Mircia Gutau va fi reabilitat la CEDO si va ramine, in istoria Rimnicului, o poveste amara despre un primar destoinic care, cu calitati si defecte, ca orice om, dar fara a fi vinovat, a zacut in puscarie in floarea virstei si a carierei. Ani si ani, Mircia Gutau va fi aratat pe strada de catre rimniceni, copiilor si nepotilor, ca fiind o victima a sortii si a unei justitii a epocii de azi, necoapte, partizane si dispuse la orice compromis. Tot ani si ani lumea va spune ca inflorirea Rimnicului a pornit de la Gutau, iar cindva, acest om va avea o statuie in Zavoi. Nu vom mai fi noi atunci, dar sunt sigur ca asa se va intimpla.Viata merge mai departe. Colegii din PDL vor fi nevoiti sa ia distanta fata de martir. As vrea sa-l vad pe acel lider pedelist capabil sa ia drumul Colibasilor pentru a-l pupa pe obraz pe cel ce i-a fost sef. Sper, pentru normalitatea vietii, ca un Romeo Radulescu, un Jurcan sau un Bulacu sa aiba suficienta demnitate si destul curaj sa faca acest lucru si sa o si marturiseasca. Sper…Viata merge inainte. Cei care au fost de parte dreptatii vor fi blamati si iarasi sper ca toti sa suporte injuraturile pe care le vor primi cu demnitate, ca pe niste elogii. Eu unul nu-mi voi sterge scuipatii pe care vreo doi trei mi-i vor arunca in fata, stiu ca nu puteam proceda altfel decit fiind de partea celui condamnat fara dovada, asa incit scuipatii acestia vor fi ca niste saruturi.Viata merge inainte. Toti il vor uita pe Gutau in afara de familia lui si de orasul lui. Insa Orasul, acest mare grup ce se perpetueaza, va avea o buna tinere de minte. In fond, doar asta mai conteaza.Da, doar asta mai conteaza…
























Lasă un răspuns