Arhiepiscopul Argesului si Muscelului este, dincolo de toate pacatele omenesti, un autentic om de cultura si mare iubitor de muzica. Tocmai datorita acestei pasiuni a inaltului ierarh, directorul Filarmonicii din Pitesti, fostul gazetar Jean Dumitrascu a considerat necesar sa faca un gest de marinimie fata de intiiul pastor al argesenilor. Imediat dupa ce a fost infiintata Filarmonica pitesteana, episcopului pe atunci, Calinic Argatu i-a fost rezervat un loc, poate cel mai bun din cite exista in sala. Este vorba despre scaunul cu numarul sapte (7 in Cabala este plin de semnificatii) de pe rindul A. Ierarhul, desi ocupat cu treburile eparhiei, si-a gasit de multe ori ragazul de a veni la concertele oferite de Filarmonica si de fiecare data, dupa spectacol se arata profund marcat si incintat de ceea ce auzise. Directorul Jean Dumitrascu jubila de fiecare data pentru ca nu-i de colea, pentru o orchestra tinara aflata la inceput de drum, sa aiba un spectator fidel de asa calibru. Numai ca, minunea, ca orice minune, nu a tinut mult si-n prezent prea sfintitul scaun, care poarta inca un iz de mir, a ramas gol. Multi cred ca se intimpla asa deoarece, de cind este arhiepiscop, Calinic nu mai are timp pentru deplasari la Pitesti iar directorul Filarmonicii se consoleaza cu gindul ca sunt destui preoti nelipsiti de la concerte, ba chiar si fostul vicar Nicolae Brinzea vine destul de des. Se pare insa ca altul este motivul pentru care vladica nu mai calca pragul Casei Sindicatelor din Pitesti. Confesindu-se unor apropiati, I.P.S. Calinic a marturisit ca nu mai trebuie sa mearga la concerte pentru ca are la resedinta sa episcopala „simfonia ingerilor”! Dincolo de frumusetea figurii de stil, se sopteste pe la colturi ca ierarhul ar avea in plan organizarea unei orchestre in care instrumentul principal sa fie…trompeta! Membri acestei formatii ar urma sa fie preoti pasionati de muzica de acest fel si fosti componenti ai unor fanfare desfiintate. Dupa ce va fi constituita si bine instruita, aceasta orchestra formata cu precadere din suflatori urmeaza sa dea spectacole cu prilejul diverselor evenimente cum ar fi Ziua Nationala, Ziua Municipiului etc. Interesant va fi de vazut daca orchestra de trompetisti va presta si la nunti si inmormintari. Aceasta inclinatie a inaltului ierarh pentru muzica de tip militaresc pare la prima vedere ciudata, insa un bun psiholog ar putea decripta resorturile interioare tinind cont de urmatoarele elemente: tatal lui Constantin Argatu a vrut sa-si vada fiul ofiter iar mama, calugar. Fiul a indeplinit numai dorinta mamei si acum arhiepiscopul este neimpacat cu gindul ca nu a facut si pe placul bunului sau parinte. De aici poate, admiratia ierarhului pentru haina militara si pasiunea pentru cintecele ostasesti si fanfara. In inima lui de duhovnic, poate se simte…ofiter, sef de stat major, maresal si acest exercitiu de imaginatie ii alina suferinta.Semnatura: Eduard Tomaziu
























Lasă un răspuns