Secundul directorului Sevastian Tudor la conducerea Teatrului „Al. Davila” din Pitesti, venerabilul domn Radu Baltazar a devenit un fel de …medium pentru social democratii argeseni. Asta nu inseamna nicidecum ca omului i se rostesc formule magice, intra in transa si astfel calatoreste in lumea de dincolo, desi, curajos din fire, nu s-ar da in laturi de la asa ceva. Ne referim doar la faptul ca, versat intr-ale vietii in general si ale politicii in mod special, fostul senator a devenit pentru multi tineri din PSD Arges un punct de reper. Il opresc pe strada sau il cauta chiar acasa pentru a-i cere sfatul, lucru care, o recunoaste chiar Radu Baltazar, nu este deranjant, ba dimpotriva, onorant. Cu intelepciunea-i proverbiala, Radu Baltazar cucereste auditoriul prin vasta cultura pe care o poseda, limbajul plin de metafore, parabole si anecdote, taisul vorbelor, mimica bine studiata si gestica teatrala. Pastrind proportiile, putem afirma ca la poarta acestui politician se duc multi argeseni social democrati precum o fac colegii lor din Bucuresti la usa lui Ion Iliescu.; Dar ce cauta ei de fapt? Ne-a marturist-o chiar directorul adjunct al Teatrului „Al. Davila”: „O vorba buna, o idee, un sfat, un plan de bataie pentru cea ce au ei de facut. Apreciaza experienta pe care am acumulat-o si se bucura ca le-o impartasesc. Sunt multe lucruri pe care nu le poti afla din cartile de politologie…” Referirea pe care am facut-o la virtuala postura de medium a lui Radu Baltazar nu e intimplatoare. In prima parte a vietii sale, politicianul a facut…spiritism! Isi aminteste cu placere de noptile de iarna cind, in penumbra camerei unei case vechi, alaturi de alti frumosi nebuni ai marelui Pitesti, intindea miinile deasupra unei mese si invoca spiritele unor rude aflate pe celalalt tarim, ba chiar si ale unor nume grele precum Napoleon Bonaparte sau Eminescu! Poate tocmai pentru faptul ca „i-a cunoscut” pe acestia si a „comunicat” cu ei, Radu Baltazar este supranumit „domnul medium”. Adevarul este ca si cel in cauza a alimentat imaginatia multor concitadini prin declaratiile stranii pe care le-a facut in ultimii ani privitoare la moartea sa, cea mai naucitoare fiind aceea ca isi doreste sa fie inmormintat in picioare, pentru ca la Judecata de Apoi sa-i fie mai usor sa iasa din mormint!Semnatura: Eduard Tomaziu
























Lasă un răspuns