Greu mi-ar fi, aproape imposibil, sa calatoresc la vagonul de dormit in aceeasi cuseta cu senatorul Emilian Frincu. Nu fiindca mi-ar fi teama ca imi umbla la portofel cind dorm, cu toate ca nu bag mina in foc din acest punct de vedere pentru niciun politician, ci din pricina unor lucruri mult mai marunte.Omul e galagios, ii place sa se auda vorbind, se considera mai destept ca altii dar pe fond sufera de fuga de ideiceea ce pentru mine este foarte obositor. Apoi, acest ins se crede, in inchipuirea lui, un reprezentant al oamenilor la modul propriu, in sensul ca ar vrea sa ne reprezinte el pe toti, in toate locurile si sub toate aspectele, daca s-ar putea sa manince si sa bea in locul alegatorilor, sa se culce cu toate femeile in locul celor care l-au votat, sa faca chiar si pipi in numele poporului.Desigur, daca as calatori cu Emilian Frincu in aceeasi cuseta de tren ori de vapor, as fi incurcat in tot ceea ce as vrea sa intreprind. Fiindca omului ii place sa mimeze politetea, m-ar lasa sa deschid fereastra sau hubloul, dar cind si-ar aduce aminte sa el e senator si eu om de rind, mi-ar trinti-o-n nas vaicarindu-se ca e curent si i se resuscita reumatismul. Fiindca am uitat sa precizez ca Frincu e un plingacios, are crize de copil de tita pe care il string scutecele, moment in care isi misca miriapodic miinile si picioarele si se schimonoseste ca un bebe cu mustata ce este.Spun toate acestea auzind un zvon si anume ca acest domn ar dori sa candideze pentru Primaria Rimnicului. Nu e cazul,fiindca Frincu se parodiaza permanent pe sine, pare a juca in propriul sau rol de om politic, e ca un copiator al propriei personalitati care trage duplicate din ce in ce mai sterse, pina nu se mai intelege nimic.Avind o pronuntata si singerinda rana narcisica, Frincu e un mic escroc sentimental, cu specificatia ca e mai canalie decit Catavencu, fiindca eroul lui Caragiale nu suferea, din fericire, de un asa de pronuntat sindorom sado-masochist. Nu se pune deci problema ca Frincu sa aiba vreo sansa in tentativa sa de a fi primar, nu de altceva dar Rimnicu Vilcea pare a fi un nume la feminin si aceasta corcitura de grec si catolic are obiceiul sa dezbrace la modul voieurist tot ce pare a fi de sex opus. Nu il poate alege nimeni primar daca nu vrem sa vedem Rimnicu Vilcea in pielea goala fugarita ca o nimfa si pipaita pervers si pofticios de insusi edilul dumeaei.Frincu a ajuns o parodie de politician, un un senator care delireaza ca este cuiva util. Nu as calatori cu el intr-o cuseta si pentru ca il banuiesc ca noaptea obisnuieste sa se deghizeze in senator roman, probabil se crede Cato cel Batrin, ceea ce, desigur, m-ar speria de moarte. Ori Frincu nu e Cato, el e cel mult Cacato cel Batrin. Am zis.
























Lasă un răspuns