Consiliul de Supraveghere al Petrom, organism din care fac parte un reprezentant al Guvernului si unul al Fondului Proprietatea, a luat in calcul faptul ca Arpechim a inregistrat de la achizitionare pierderi care se cifreaza la aproximativ 200 de milioane de euro. Toti membrii au votat pentru oprirea rafinariei si apoi vinzarea ei pentru recuperarea unei parti din pierderi, fara sa se ia in calcul solicitarile formale ale parlamentarilor de la Comisia de Industrie, mai ales ale celor vilceni si argeseni, ca statul sa cumpere acest activ de la OMV. Aceasta situatie de ultima ora are consecinte negative importante pentru Arges dar unele in prima instanta devastatoare pentru economia vilceana, Oltchim stabilidu-si strategia de redresare tocmai pe materia prima a rafinariei conectate la instalatia de piroliza deja cumparata. Ce se va intimpla? In mod normal, ar trebui sa plateasca macar moral cei care au cumparat… pielea ursului din padure. Regretam ca trebuie sa va dam aceasta veste trista, dar economia de piata nu tine seama de sentimente si de patriotismul local. Iar viata merge intotdeauna inainte.Semnatura: Redactia Criterii
























Lasă un răspuns