Intoarcerea lui Cutare e o paradigma. Avem intoarcerea lui Iisus si a lui Arpagic, intoarcerea lui Scherlock Holmes si a lui Voda Lapusneanu, intoarcerea Fiului Risipitor si a lui Rabbit.Vilcenii au acum Intoarcerea lui Mircia Gutau.Sunt scenarii cu zecile. Gutau se intoarce si: il impune pe Veteleanu pentru functia de primar; lupta impotriva PDL; se duce la PSD; il goneste din politica pe Jurcan; isi face un grup de influenta cu care va controla orasul Rm. Vilcea etc.Exista si scenariul, mai nou, potrivit caruia cind va pune piciorul in oras Gutau va merge direct la Primarie pentru a-i cara palme si pumni actualului primar Romeo Radulescu.Sunt sigur ca in fiecare dintre aceste scenarii exista un strop de adevar, lui Mircia Gutau propunindu-i-se aproape toate genurile de reactie cu putinta. Fiindca multi manipulatori au prins ocazia vietii lor in a-si folosi vocatia.Asa stind lucrurile, cred ca este normal sa nu ii mai dam lui Mircia Gutau niciun fel de sfat, ci sa stam linistiti in asteptarea lui si a reactiilor lui. Daca fostul primar, condamnat pe nedrept, va deveni liber, atunci trebuie cu adevarat lasat liber sa se manifeste. Vrea sa se razbune, n-are decit sa o faca. Vrea sa dea palme, treaba lui. Vrea sa ii distruga pe unii si sa-i faca oameni pe altii, atunci sa treaca la fapte. In fond, fiecare om isi construieste destinul asa cum considera el de cuvinta, iar cu atit mai mult un om de talia lui Mircia Gutau. Indiferent ce i se va spune de catre cei care ar dori sa-l protejeze ori sa-i protejeze pe altii, Gutau va face tot ce a gindit el ca va face in noptile lungi petrecute in casa mortilor.As atrage insa atentia asupra unui singur aspect important. Mircia Gutau este un mit, iar miturile nu fac politica si nici nu se implica in administratie. A doua zi dupa ce va vrea sa isi spuna cuvintul cu privire la chestiuni legate de lupta electorala sau de Primarie, mitul Gutau se va face tandari si nu va mai avea valoare de intrebuintare pentru cei care vor sa-l foloseasca in batalii politice.Eu atita am avut de spus, cu adaugirea ca sunt fericit pentru curmarea calvarului unui om nevinovat.
























Lasă un răspuns