Prefectul de Vilcea a intrat in razboi deschis cu postul de televiziune „Realitatea” dupa ce duminica, 16 ianuarie, a fost victima unei manipulari mediatice grosolane ai carei protagonisti au fost Adrian Ursu si Corina Dragotescu. In emisiunea „Criterii politice” de la VTV, Petre Ungureanu a prezentat un raport al Politiei Vilcea din care rezulta ca automobilul ARO care transporta copii la o scoala din comuna Vladesti nu a mai fost folosit din august 2010, fiind utilizat doar in ziua filmarii, pentru a se dovedi ceea ce au dorit autorii punerii in scena. Prefectul a facut in direct o serie de afirmatii pe care orice alt om politic sau din administratie le-ar considera riscante, cum ar fi, de pilda, ca ziaristii de la „Realitatea” sunt „odiosi”, avind o misiune clara din punct de vedere politic. „Pentru mine, acestia reprezinta un gunoi”, a plusat, surprinzator, invitatul emisiunii.Este pentru prima oara, dupa stiinta noastra, cind un reprezentant al puterii are curajul sau tupeul, depinde din ce unghi privim lucrurile, de a se exprima astfel cu privire la mai multi „formatori de opinie” de la o televiziune centrala.Atitudinea lui Petre Ungureanu poate fi, principial, acceptabila si chiar foarte laudabila atunci cind presa da dovada de rea-vointa in interpretarea evident tendentioasa a unor fapte, cum a fost si cazul emisiunii din 16 ianuarie.
























Lasă un răspuns