Ziaristul si poetul argesean Florian Silisteanu e un barbat ca bradul si se afla in puterea virstei. Cu toate astea, el se vira adeseori, ca musca-n lapte, in dispute cu colegii, care nu stiu ce sa se mai faca si ce sa mai dreaga cu acest om sucit. In ultimele luni, de pilda, Silisteanu l-a calomniat energic pe poetul Aurel Sibiceanu, stirnind indignarea intelighentiei argesene. Acum, l-a lasat pe Sibi si l-a luat in colimator pe Ion Negus, dar Nae nu stie multe si, in curind, i-o va trage pe spinare, poetul lund-o deja de citeva ori la sanatoasa pe strazile Pitestiului, desi are 1,90.E drept ca nici ceilalti nu stau cu miinile in sin si povestesc chestii de iti sta minetea. Cica eroul nostru a mai comis o timpenie, dupa ce a inselat-o pe una dintre iubitele sale trecindu-i masina abia cumparata pe numele lui a sterpelit un laptop chiar la restaurantul Uniunii Scriitorilor. Numai ca l-au vazut confratii si l-au obligat sa il aduca inapoi, ceea ce l-a facut pe marele poet Adam Puslojic sa-i spuna: „Silistene, am terminat-o cu tine, sa nu ma mai cauti in veci !”Se zvoneste ca ajuns la culmea rabdarii, un scriitor din zona lucreaza la un roman cit se poate de realist intitulat „Din viata, minciunile si inselaciunile unui poet fara succes la dame”, cel vizat fiind chiar Silisteanu. O fi ?Semnatura: Anca Gligor
























Lasă un răspuns