Gestul televiziunii vilcene „Etalon” de a ma nominaliza la categoria „Ziaristul vilcean al anului 2010” este onorant si i-am multumit pentru asta patronului spiritual al postului, ministrul Valentin Iliescu. Totusi, dupa 24 de ore de gindire, ma vad nevoit sa refuz, simbolic, nominalizarea si diploma aferenta si iata de ce.Apreciez enorm istoria antenei „Etalon”, ale carei productii cinamatografice de scurt-metraj regizate de Iulian Margu sunt demne de cele mai mari premii internationale. Daca ar avea bani pentru un lung-metraj, sunt sigur ca Margu si Diana Deleanu ar avea sanse la un Oscar si doar cine nu a vazut productii ca „Humoresca” poate spune ca exagerez. In acelasi timp, nu ma regasesc in spiritul imprimat „Etalonului” de catre cei care l-au condus in a doua parte a lui 2010. Am vazut emisiuni incrincenate, fals justitiare, de o agresivitate pe care nu o inteleg si nu o aprob. Asa stind lucrurile, nu vad cum as putea pune cu mindrie in rama diploma de la „Etalon”.Rugindu-i pe cei care au avut bunavointa de a ma onora cu aceasta nominalizare sa nu se supere, le cer sa ma stearga din lista respectiva. E un minim gest de pastrare in zona normalitatii, asa cum o inteleg eu.
























Lasă un răspuns