Marele poet Adrian Paunescu se afla internat in stare grava, la spital. Am vorbit cu un prieten care il cunoaste bine si mi-a spus, spre bucuria mea, ca maestrul se simte ceva mai bine si ca a putut, ieri dupa amiaza, sa vada si sa corecteze paginile revistei sale, „Flacara lui Adrian Paunescu”, numarul de saptamina aceasta. Nu-l cunosc personal pe Paunescu,nici n-am fost la cenaclul sau, pe timpuri, de jena sa ma ridic in picioare la comanda, totusi, compasionez cu suferinta sa si ii doresc din suflet multa sanatate.Dar nu pentru asta scriu acest articol, nu prin presa se transmit astfel de urari, ci pentru a va vorbim despre socul urias pe care l-am avut citind comentariile de articolele publicate in ziarele de Dimbovita despre suferinta poetului ale carui sintagme au intrat in vorbirea curenta, ale carui poezii multi le stiu pe de rost sau le fredoneaza pe melodii. In-cre-di-bil ! Pe linga postari care exprima mila si rugaciune, solidaritate umana si urari de viata lunga, am intilnit zeci si sute de comentarii de genul:”Sanatate maxima sa ai!Esti un mare filozof lingau,un rahat oportunist si un jaf penal!Nu este crestinesc sa te blestem dar naravul tau este sub orice critica!Nu stiu cum ai tupeul sa iesi pe strada!””Este un mare poet si un om de NIMIC fara caracter duplicitar care a facut mult rau ROMANIEI sa-i fie tarana usoara!””Nu este crestineste ce spun! Insa pentru tot raul pe care un mizerabil om politic ca el l-a facut tarii, nu-i nici-o pierdere, pentru romani daca crapa!””Nu e bine sa doresti nimanui raul, dar cel mai bun lucru pentru acest porc ar fi sa plece. Va ramane poezia scrisa in orgasmul nesimtirii lui.”Cel mai josnic dintre toate aceste texte suna asa:”Groh, groh, porcule, sa mori, vine ignatul, grohhh…”Libertatea de exprimare pe care o presupune internetul a scos la iveala caractere si suflete monstruoase, oameni care pot trece pe linga noi pe strada, ne pot fi vecini, poate chiar bune cunostinte. Stiind ca exista asemenea specimene, ma simt in nesiguranta, am impresia ca sfirsitul lumii ar putea fi extrem de aproape. Totusi, majoritatea oamenilor sunt buni, stiu ce e iubirea fata de aproapele aflat in suferinta, drept dovada comentarii precum acesta:”Sa ne rugam pentru el…Sa ne rugam pentru acest om minunat… Sunt fara cuvinte…O mare tristete simt in suflet… N-ar trebui sa ne paraseasca atat de devreme acest om.. Mai dai zile…ani…Doamne!”Asa sa fie !
























Lasă un răspuns