Circa trei mii de muncitori de la Uzina Dacia din Mioveni vor fi in somaj tehnic astazi si miine, din cauza programului instituit de conducerea franceza, de adaptare a activitatii la criza economica declansata acum citeva saptamini. Muncitorii de pe linia de ansamblare vor sta doua zile in somaj tehnic si vor primi 85% din banii cuveniti normei pentru timpul in care ar fi trebuit sa se afle la lucru. Sindicalistii nu sunt ingrijorati, desi conducerea uzinei nu exclude ca, in urmatoarele luni, sa fie disponibilizati mii de muncitori. Astfel de intreruperi vor mai avea loc in zilele de 13 si 14 noiembrie si, cel mai probabil, in preajma sarbatorilor de iarna. -Semnatura:
























Lasă un răspuns