Pentru mine este clar ca Ion Cilea e ruda cu Nicolae Ceausescu. Mai ruda decit rudele de singe ale Marelui Cirmaci. Imi este la fel de clar ca Ion Cilea este stranepotul lui Mircea cel Batrin, fiindca i se potriveste de minune expresia „un batrin atit de simplu dupa vorba, dupa port”. Cu o inteligenta sclipitoare, Cilea a sesizat ca rominii sunt inca prizonierii modelelor vetuste si stie ca el e un asemenea model.Cine este Cristian Buican pentru a indrazni sa-l detroneze pe Cilea ? Nici macar nu a strins taberele la Nicopole si nici nu viseaza din pristolul de la Roma sa-i dea calului ovaz. Dar Petre Ungureanu, asta cine mai este, vreun Gorbaciov vilcean dispus sa implementeze glastostul si perestroika in zona ? Vrea Ungureanu sa-l dea jos pe cel mai iubit fiu al vilcenilor ? Cu Ceausescu a mers, cu Ion Cilea nu mai merge. De ce ? Pentru simplul motiv ca omul de la Vilcea e mai destept, e mai „ot” decit omul de la Scornicesti.Ion Cilea este o poveste si ca atare nu poate fi scos din constiinta poporului vilcean. Daca Buican si Bebe Ungureanu insista sa-l detroneze, va fi ca in Miorita, jale mare si baciul va reinvia in mit.Sper ca am oferit suficiente argumente pentru a trage o concluzie: nu il martirizati pe Ion Cilea interzicindu-i sa candideze pentru CJ, fiindca daca veti comite aceasta greseala va fi ca si cum ati face incest. Ion Cilea este tatal vostru carele e in cerurile politicii locale, voteaza-se numele sau, vie presedintia sa, faca-se voia sa.Precum la PSD, asa si pe pamint.Amin.
























Lasă un răspuns