Asa cum era de asteptat, Partidul Social-Democrat, prin vocea lui Adrian Nastase, isi declara sustinerea fata de Dan Voiculescu. Repet, nimic surprinzator. Te lasa insa cu gura cascata modul in care argumenteaza domnul Nastase pozitia partidului sau si a Uniunii din care face parte. Prezent cu treburi pe la tribunal in dosarul Trofeul calitatii, Adrian Nastase a declarat:”In momentul in care pentru PDL, Traian Basescu cu toate dosarele lui si toate problemele lui nu reprezinta un handicap nu stiu de ce am fi noi mai catolici decat Papa in zona structurii de stanga si in zona USL”. Domnul Adrian Nastase nu poate fi acuzat de dementa senila, nu inca, cel putin, si ca urmare nu-i putem gasi scuza ca a vorbit cind nu era in deplinatatea facultatilor mintale. Il putem acuza ca uita intentionat citeva adevaruri simple: Aici nu se discuta cazul Traian Basescu, se discuta cazul Dan Voiculescu;Traian Basescu nu are verdict de colaborator de la CNSAS confirmat prin hotarire definitiva si irevocabila la Inalta Curte de Casatie si Justitie, asa cum are Dan Voiculescu;PD-L nu este cu Traian Basescu in aceeasi relatie in care se afla PSD si PNL cu Dan Voiculescu.Daca PD-L este creatia lui Basescu, PSD si PNL nu sint creatii ale lui Voiculescu si nu ii datoreaza nimic, din cite stim noi;Faptul ca si PD-L are o oaie neagra nu justifica oaia neagra a Uniunii. Domnul Adrian Nastase, in zona structurii de stinga (ce dracu o mai fi si aia?) nu vrea sa fie mai catolic decit Papa. Adica, in zona structurii lui Nastase sint acceptati, sustinuti, justificati turnatorii dovediti, turnatorii cu acte in regula, atita timp cit si in zona dreptei se intimpla aceleasi lucruri. In punctul asta, Crin Antonescu a dovedit mai multa decenta, declarind ca liberalii au incheiat o alianta cu Dan Voiculescu si cu PC si vor merge inainte cu ea si cu el. Antonescu nu a tras cu ochiul in curte le PD-L, in schimb Adrian Nastase se deschiloteaza si arunca pisica moarta la usa lui Basescu. Este evident o diversiune, o eludare voita a esentei problemei. Lui Nastase nu-i convine verdictul Curtii de Casatie, il streseaza, il pune in incurcatura fata de electorat, caruia trebuie sa-i explice de ce in zona structurii de stinga se fac asemenea compromisuri. Si neavind o explicatie care sa convinga si, in acelasi timp sa nu-i raneasca sentimentele lui Voiculescu, bate cimpii cu Basescu. Explicatie de fapt e simpla: Voiculescu este, ca intotdeauna, solutia imorala, este raul necesar, este rahatul de gaina cu care se tabacesc pieile spre a fi bune de purtat. Dar cum sa iesi in public si sa spui ca profesorul Voiculescu, onorabilul profesor Voiculescu este, de fapt, UN SIMPLU GAINAT?
























Lasă un răspuns