Un Roibu cumsecade ar fi avut un Smeoreanu cumsecade, un Tiberiu Pirnau cumsecade si un Silviu Popescu cunsecade.Un Roibu cumsecade ar fi fost un Roibu in primul rind modest. Cind firma pe care o cunduci are probleme si datorii, inveti sa lasi putin capul in jos, pe principiul potrivit caruia capul plecat nici sabia nu-l taie. Inveti sa recunosti ca ai facut si tu greseli, ca te-ai crezut stapin peste ceea ce nu era al tau, ca poate ai calculat eronat anumite miscari.Un Roibu cumsecade ar fi dat comunicate cumsecade, in care ar fi propus mai multe solutii, nu doar aceea cu piroliza de la Pitesti.Un Roibu cumsecade ar fi vorbit mai putin de PCC in public, fiindca el i-a adus la Oltchim. De asemenea, ar fi refuzat cu demnitate sa fie numit „erou al judetului”, sa i se spuna ca „se sacrifica” etc., fiindca asemenea chestiuni nu sunt de bun simt.Un Roibu cumsecade ar fi avut intilniri cumsecade cu presa, in care ar fi solicitat intelegerea oamenilor, fara sa plateasca articolele, ceea ce presa ar fi inteles.Un Roibu cumsecade ar fi avut permanent usa deschisa pentru cei care il critica, pentru a se lamuri neintelegerile. Atitudinea de senior si castelan ar fi fost abandonata de un Roibu cumsecade in favoarea uneia mai omenesti.Daca asa ar fi stat lucrurile, sunt sigur ca si eu as fi fost mai mult decit cumsecade, fiindca Oltchim este important, este al nostru, este vital pentru economie. Insa in loc de cumsecadenie, ce am avut ?Am avut invrajbiri intre ziaristi, am avut jigniri la adresa unor oameni de afaceri, am avut birfe si calomnii din partea menagerului general.Pornesc de la premisa ca orice om poate gresi, iar unul strins cu usa cum este acum dl Constantin Roibu, cu atit mai mult. Iata de ce inca astept ca dl Roibu sa isi schimbe stilul de comunicare si afisare in lume. Mai astept sa isi retraga procesele absurde intentate unui ziarist care l-a criticat. Nu imi permit sa ii dau un ultimatum, asa incit nu voi spune cit sunt dispus sa astept, ci doar ca o vreme inchidem orice discutie critica la adresa domniei sale.Spre deosebire de dl Roibu, eu imi pot permite sa fiu cumsecade.
























Lasă un răspuns