La prima vedere, lucrurile stau astfel. Primarul Rimnicului, Romeo Radulescu, nu l-a simpatizat niciodata pe viceprimarul sau Eusebiu Veteleanu, inca decind erau pe aceeasi treapta, amindoi adjuncti ai lui Gutau. Nu l-a simpatizat, dar nici nu l-a prigonit cind i-a devenit sef, doar ca l-a tinut la o oarecare distanta. De ce ? Poate are motive primarul, poate este o chestiune de feeling, poate sunt chestiuni vechi, ocultate pentru restul lumii. Mister. Un mister pe care nici vicele nu l-a tulburat. Apoi, brusc, s-a produs ruptura. Intr-un moment de tensiune, in biroul politic al organizatiei locale a PDL, Eusebiu l-a insultat pe Romeo. L-a insultat, acesta este termenul. Nu l-a facut „bou”, „magar”, „idiot”, a spus ceva mai dureros si mai parsiv si anume ca pe el, adica pe primar, nu l-ar suna niciodata din inchisoare Mircia Gutau, care e un fel de „papa” al pedelistilor vilceni.In schimb pe el, pe Veteleanu, il suna… Mai bine il injura Veteleanu de mama pe Romeo Radulescu, vorba vine, decit sa-i spuna chestia asta de fata cu lumea. Fine del primo tempo.Primarul Romeo Radulescu nu l-a iertat pe viceprimar. L-a izolat, i-a luat domeniile de activitate, i-a luat masina si telefonul de serviciu. Practic, viceprimarul e un mort viu in Primarie. De subliniat ca Eusebiu Veteleanu pare un elegant, un fin, un rusinos, un pios. Eusebiu chiar asta inseamna pe greceste, rusinos, in sens de om cu bun simt, ca sa vedeti cum se iau citeodata caracterele dupa onomastica. In situatia relatata mai sus, Eusebiu a fost insa ticalos, mirlan chiar. S-o spunem pe-a dreapta. Asa ceva nu se face, a fost o chestiune de santaj sentimental ordinar sau cam asa ceva.Se pune problema daca primarul face bine ca nu iarta si il ingroapa de viu pe fostul sau coleg si actual vice. Eu unul, as trece peste, as pretinde scuze si m-as face ca nu s-a intimplat nimic. Eu nu sunt insa primar, nu lucrez ca zeci de milioane de euro,nu am de indeplinit proiecte europene pentru care pot fi reales sau imi pot pierde capul. Eu nu risc atit de mult cit risca primarul. Nici o suta parte. Asa stind lucrurile, nu imi mai permit sa dau verdicte.Pentru mine e clar ca Eusebiu Veteleanu e un tip de calitate. La fel de clar este ca a gafat uluitor. Un ministru nu ii poate face asta premierului, o asistenta doctorului, un subaltern, oricare ar fi el, nu isi poate jigni de moarte seful daca vrea sa-l mai aiba sef. Din acest punct de vedere, ii dau dreptate suta la suta primarului. Intr-o activitate atit de dura cum e cea de la Primarie, fiindca asa e acolo daca vrei sa faci performanta, nu te joci, ca sef, de-a insultele si scuzele, fiindca iti pierzi increderea, pierzi randamentul, poti deveni suspicios, superstitios, nesigur. Primarul Romeo Radulescu e liber sa nu riste asta.Simt nevoia sa ma repet, eu unul inclin sa cred ca pe un tip ca Eusebiu Veteleanu l-as ierta. Oare l-as ierta daca mi-ar fi spus ca pe toti ziaristii i-ar suna Mircia Gutau, numai pe mine nu ? Of, e grea viata, sufletul omului e complicat, am impresia ca si in aceasta situatie as ierta dar nu as uita. Si fiindca nu as uita, nu as mai putea lucra vreodata cu preopinentul la vreun proiect grandios. Ori, Rimnicul trebuie sa fie pentru primar un proiect grandios, unul la care iti alegi adjunctii doar dintre cei in care crezi la modul absolut.Totusi, revin, eu as ierta. As ierta ? Nici nu stiu si poate de aceea nu voi fi niciodata primar.Pina in primavara lui 2012, Romeo Radulescu isi joaca cea mai mare sansa a vietii sale. Poate intra in istorie, poate iesi din istorie. Cind ai o asemenea miza, nu poate nimeni ierta in locul tau.
























Lasă un răspuns