Constantin Roibu, directorul general al Oltchim, si-a facut deja aparitia in presa din Arges cu unele declaratii bombastice cu privire la temele stiute deja in Vilcea. Jurnalistii argeseni au putut afla cu acest prilej ca Piroliza va fi pornita pina la 1 martie (a mai fost „pornita” de citeva zeci de ori pentru presa din Vilcea) ca viata sa este in pericol (asta nu o mai poate spune in Vilcea, fiindca nu-l crede nimeni). Partea buna pentru presa argeseana este ca respectivele interviuri au fost insotite de „bonusuri” consistente, cum nu au mai vazut jurnalistii de aici de pe vremea lui Stroe. Va veni insa si decontarea, cit de curind, prin „metoda Roibu de manipulare a presei” dezvaluita ultima oara in „Ziarul de Vilcea” (www.ziaruldevalcea.ro) in articolul „Constantin Roibu a comandat atacuri prin presa impotriva deputatului PDL Samuil Vilcu”.Miercuri, 19 ianuarie, Roibu s-a intilnit, la Pitesti, cu parlamentarii argeseni, carora le-a cerut sa sustina anumite puncte de vedere in Parlament.Pina aici, toate bune, numai ca intrind in colimatorul lui Roibu, deputatii si senatorii de Arges si-au pierdut dreptul la opinie, pentru ca ori de cite ori vor indrazni sa spuna si altceva decit le-a „ordonat” seful Oltchimului, vor fi prompt atacati de o parte a presei.Mai departe, jocul se va derula, probabil, dupa tipicul stiut. Oltchim va oferi contracte grase presei argesene (Doamne ajuta !) dupa care va incerca sa o conduca prin „meandrele” politicii dupa propriul interes. Astfel, se vor trezi atacati fie Nicolescu, fie Mircea Andrei, fie Pendiuc, fie Davidescu, fie oamenii de afaceri locali, dupa cum ii vor dicta lui Roibu interesele personale de moment. O data ce s-a instalat in mass-media argeseana,totul va fi privit prin prisma lui Roibu, oricit se vor stradui jurnalistii sa-i tina piept. „Dizidentii” vor fi la rindul lor atacati, iar toata aceasta mascarada cu care Argesul nu este obisnuit se va derula pe banii statului, mai precis ai Oltchim. Fiindca o mascarada va fi, din moment ce combinatul nu are de ce sa isi faca reclama in presa locala.Campaniile electorale din 2012 vor di dure si atunci va ajunge la „maturitate” relatia dintre Roibu si Oltchim in presa argeseana. Iar ce va urma va fi un dezastru.Facem aceste mentiuni nu atit pentru ziaristii din Arges, fiindca sunt maturi si vor sti ei sa isi apere interesele, ci pentru politicienii din zona, indiferent de partide. Stati in garda, in judet a venit Roibu,iar din acest moment democratia va conta mai putin !Semnatura: C.P.
























Lasă un răspuns