PSD depune o motiune de cenzura si toata lumea politica si toata presa din Bucuresti se mira de parca ar fi vazut strutocamila aia de care vorbeste Dimitrie Cantemir. Asta e o dovada ca politicianismul a atins cote de avarie prin capitala tarisoarei noastre. Ceea ce este deranjant in toata aceasta poveste este ca oameni in toata firea, care se considera conducatorii si sfatuitorii natiunii, au facut un intreg taraboi in jurul unei chestiuni simple ca buna ziua. Cred ca era ceva suspect in cazul in care PSD ar fi anuntat ca NU depune o motiune de cenzura, asta da. A fost, intr-adevar, suspect modul in care a coabitat partidul lui Geoana cu guvernul Tarineanu II, a fost atit de ciudat incit orice om de bun simt se gindea la aranjamente murdare. Dar acum, care e problema, fratilor ?Cred ca stiu care e problema. Atacurile impotriva PSD se vind bine, au devenit un loc comun, o metoda simpla de a impaca si capra si varza, adica si tirajul si obrazul. Cum sa se lege cineva de liberali, ca doar asta ar fi o atitudine nostalgica, nu-i asa, una lipsita de modernism…Ori cum sa se lege cineva de PD, mergind astfel impotriva curentului popular, daca e sa ne luam dupa sondaje ? Nici macar de PRM nu se mai leaga nimeni, mergindu-se pe ideea ca ignorarea este cea mai dureroasa lovitura in politica. Asa incit a mai ramas PSD, un partid condus de un om care nu e foarte bine focalizat de opinia publica, in consecinta, daca dai in el mergi la sigur.Neplacuta aceasta lipsa de obiectivitate. La politicieni o inteleg, poate, dar la jurnalisti nu o pricep. Sau o pricep, daca iau in calcul modul in care funtioneaza redactiile, mai ales in capitala, unde totul e stiut dinainte in ceea ce priveste politica editoriala. Vreau sa spun ca principalele cotidiane nu ar publica un articol care afirma ca o motiune de cenzura e fireasca pentru opozitie nici platite de PSD. Imediat s-ar tulbura imaginea gazetei in ochii cititorilor, ori nimeni nu risca un asemenea fenomen mai ales in aceasta perioada de scadere a tirajelor. Poate ca trebuie sa spuna cineva si asta, macar prin privincie…Este drept ca motiunea de cenzura face ca orice pronostic cu privire la evolutia vietii politice sa fie imposibil de dat. Insa cred ca asa e bine, ca jocul democratic sa fie liber, nu marcat de scenarii care de care mai nefiresti. Vom vedea cu totii ce se intimpla, cum va functiona clasa politica intr-o astfel de situatie fara precedent. Este un test din care vom putea trage multe concluzii si poate tocmai de aceea mi se pare normal.Ce simplu cetatean dar si ca simplu comentator de politica, voi spune ca motiunea de cenzura a PSD este absolut asiguratoare ca avem, in sfirsit, opozitie.
























Lasă un răspuns