Nu vreau sa fac din Ion Cilea, presedintele PSD Vilcea, un rege Lear, dar ceea ce i se intimpla acum cu fostul sau pupil Grigorescu ma face sa-l compatimesc sincer. Ion Cilea l-a facut om pe Remus Grigorescu aducindu-l in prim plan pe cind acesta era un anonim lector universitar la o la fel de anonima universitate. Cilea l-a impus pe Grigorescu pe lista de candidati pentru Parlamentul Europei a PSD, apoi l-a facut prefect, pe vremea guvernarii cu PDL, pentru ca, in pofida realismului psihologic, sa-l faca pe respectivul chiar candidat la fotoliul de primar al Rimnicului. Remus Grigorescu a punctat in CV demnitati la care nici nu visa si poate nici nu ii dadea dreptul slaba sa aptitudine pentru politica, iar toate astea i s-au intimplat din cauza lui Cilea. Un Cilea care si-a enervat prietenii si adversarii cu inclinatia sa obsesiva pentru acest sarac cu duhul politic care este Remus Grigorescu.Acum, Grigorescu se pregateste sa plece din PSD ori numai se preface,pentru a face presiuni, insa oricum ar fi, atitudinea nu-l onoreaza. Toata lumea care il cunoaste este constienta ca Grigorescu nu straluceste in plan politic, nu are carisma, iar cind, la indemnul lui Cilea, a incercat sa-si mai arate muschii, a frizat chiar ridicolul. Hotarit lucru, Remus Grigorescu poate fi un excelent universitar, dar lider politic nu a fost si nu va fi niciodata.Asa stind lucrurile, ramine sa vedem cum se poarta omul. Un om poate pe buna dreptate frustrat ca e marginalizat fara explicatii, in binecunosctutul stil pesedist, enervat poate ca unul mai putin mobilat intelectual ca el, Gigi Matei, ii ia fata in organizatie, dezamagit poate de gafele lui Geoana si de infantilismul lui Ponta, dar in acelasi timp un om care nu are voie sa uite ca n-ar fi fost in viata lui persoana publica si cu atit mai putin prefect daca nu era batrinul Cilea care sa-l sustina. Pentru aceasta sustinere cu accente sentimentale, din respect pentru virsta si demnitatea mentorului sau, Remus Grigorescu ar face bine sa nu plece la alt partid cu atit mai putin la unul de dreapta chiar daca ar fi nevoit sa treaca in planul al saptelea ori sa se lase de politica pentru care, oricum, nu are chemare.Recunostinta e o virtute care innobileaza sufletul,iar Grigorescu este prea tinar pentru a nu-i mai pasa cum e perceput ca om.
























Lasă un răspuns