Conducind, practic, PSD Arges de aproape 15 ani, obtinind rezultate electorale constant bune cu care nu se poate lauda nicio alta organizatie social-democrata din tara, totusi Constantin Nicolescu nu a obtinut niciodata importante functii de conducere la centru. Imparatul Rosu din Arges nu a fost regele niciunui minister, nu a fost, pe anumite perioade, nici in Consiliul de Coroana al PSD. Desi ar fi avut indreptatirea sa solicite posturi in executiv cind partidul sau s-a aflat la guvernare, Nicolescu nu a facut acest lucru, iar daca un Serban Valeca a fost ministrul Cercetarii, Gingaras al Tineretului si Sportului, iar Filip Georgescu seful padurilor a fost fiindca primul a avut sustinerea serviciilor, cel de al doilea a lui Voiculescu, iar cel de al treilea a lui Nastase in persoana, ca partener de vinatoare. Fara indoiala ca insusi Constantin Nicolescu ar fi avut indreptatirea sa fie ministrul Industriilor si Comertului, ori al Economiei sau cum s-or mai fi numit ministerele acelea pe atunci. Pina la urma, niciun pesedist argesean nu a fost important pentru conducerea partidului, ori nu atit de important cit s-ar fi cuvenit. A fost janant, la un moment dat, pe vremea lui Geoana, ca ziaristii sa faca galagie, iar acesta sa promita solemn ca ii va da „din mers” un post de vicepresedinte lui Nicolescu. Anul trecut, in februarie, cind a luat in sfarsit taurul de coarne si a candidat pentru postul de secretar general, valorosul si fidelul Nicolescu a pierdut in favoarea mult mai versatilului Liviu Dragnea, argeseanul obtinind 500 de voturi, iar invingatorul 800. Culmea, Nicolescu nu este la aceasta ora nici macar vicepresedinte al PSD, avind doar o functie de conducere la Consiliul National,ca o palida consolare din partea lui Adrian Nastase, cel care, desi a promis, nu l-a luat in guvern in anul 2000. De ce ? S-ar spune ca datorita unei notite bascalioase din „Curierul”, insa realitatea este ca Nastase a preferat linga el oameni mai infipti la comisioane.Aceasta situatie a fost perceputa grosso modo de istetul Mircea Andrei, noul lider al PDL Arges, care a trecut-o la capitolul reprosuri intr-o recenta emisiune de televiziune. De ce repros ? Andrei a lasat sa se inteleaga ca adversarul sau nu are suficienta forta, determinare sau, cum se zice, singe in instalatie si a fost luat de fraier de catre ai sai, motiv pentru care Argesul a fost frustrat de o pirghie de influenta si, ca atare, de fonduri de dezvoltare.Lucrurile sunt putin mai complicate decit le expune Mircea Andrei,dar trebuie sa recunoastem ca pedelistul a facut o observatie de esenta. Poate ca prezenta lui Nicolae Vacaroiu in organizatia argeseana l-a facut pe Nicolescu sa-i dea intiietate si sa nu vrea el insusi glorie, poate ca firea funciarmente modesta a liderului argesean sa-i fi impus un statut provincial, cert este ca omul a obtinut din politica mult mai putin decit ar fi meritat. Iar Argesul si aici are dreptate Mircea Andrei a obtinut, de asemenea, mai putin decit merita din partea Bucurestiului.Modestia lui Nicolescu e minunata intr-o lume normala si prosteasca in Rominia zilelor noastre. Depinde cum privim lucrurile,fie facem o plecaciune in fata caracterului lipsit de arivism al liderului argesean, fie consideram ca a fost slab si, vorba dumnealui, copilului care nu plinge nu i se da tita.Senatorul Mircea Andrei prefera a doua perspectiva, insa in asemenea situatii doar bunul Dumnezeu stie adevarul.
























Lasă un răspuns