p> Presedintele Traian Basescu are, de data asta, dreptate. Marile trusturi de presa, din Bucuresti, desigur, discrediteaza asiduu institutiile statului. Este suficient sa ne uitam la emisiunile de dezbateri de la „Antena 3” sau „Realitatea” pentru a sesiza ca, in locul analizei pe baza de argumente temeinice, se practica o critica bascalioasa, moderatorii si invitatii din presa dindu-si cu parerea, permanent in sila, despre oricine are o functie in Rominia. Pe de alta parte, seful statului a atras atentia ministrilor ca ar trebui sa reactioneze, fara sa precizeze insa in ce mod si lasind astfel cale libera diferitelor interpretari.Intr-un singur fel ar putea reactiona Guvernul si anume printr-o comunicare serioasa si documentata cu presa, ceea ce nu se intimpla. Si precum e turcul e si pistolul, adica administratiile locale nu comunica nici ele in mod organizat cu ziaristii, lasind astfel loc duverselor interpretari. Totusi, cea care exagereaza este presa dimboviteana, care vrea sa fie considerata sacrosancta, vocile ei avind intotdeauna dreptate in fata oricui. Ceea ce, sa recunoastem, nu poate fi decit daunator.
























Lasă un răspuns