Episcopul Calinic a mai pus-o de o afacere. El l-a prins la strimtoare pe marele om de cultura Dam Zamfirescu si a cumparat pe o suma de nimic manuscrisul unei noi editii a „Invataturilor lui Negoe Basarab catre Fiul sau Teodosie”, intentionind, conform contractului semnat cu editorul, sa scoata 2000 de exemplare de lux cu propria sa prefata, pe care sa le vinda preotilor si studentilor teologi din Arges. Sa facem o socoteala. Episcopul a platit pe dreptul de editare suma de 105 milioane lei vechi. Tiparirea editiei il va costa inca 200 de milioane.(Atentie insa ! Banii vin de la Gigi Axinte, ca doar nu o fi episcopul prost sa dea vreun leu). Cartea va costa 600 de mii de lei vechi si ii va aduce insa un profit net de circa 1,2 miliarde. Pe vremuri de criza, nu e putin, cu toate ca la banii cu care este obisnuit inaltul ierarh, e mizilic. Interesanta este insa metoda, adica dupa balastiere, fabrici, barja, e stors de bani insusi Neagoe. Fara ca episcopul sa miste un deget. Ba da, va scrie o prefata, pentru a-si potoli vanitatea si pentru a-si putea acorda cuvenitele drepturi de autor.Semnatura: C.P.
























Lasă un răspuns