Am in fata Legea Petrolului, data in timpul guvernarii Adrian Nastase. Ea prevede clar ca firmele care exploateaza zacamintele noastre de petrol si gaze trebuie sa plateasca intre 3,4 si 13 % redevente, nimic mai mult. Asadar, nu neaparat Calin Popescu Tariceanu este omul corupt, in cirdasie cu Dinu Patriciu, evem chiar o lege corupta, o lege criminala. Se spune ca aceasta lege a fost data in conformitate cu indicatiile UE, iar altii spun ca a fost data „cu pistolul la timpla”, in sensul ca s-a conditionat de acest fapt, ca de multe altele, integrarea in comunitatea europeana. Mai bine ar fi fost Tariceanu singurul vinovat, l-am fi judecat pe al si i-am fi blamat pe liberali, numai ca lucrurile sunt mai complicate si speranta de a se repara ceva este nula. De aceeasi lege beneficiaza si Petrom, ori cred ca nimeni in aceasta tara nu poate spera intr-o renegociere a contractului cu OMW.Nu a avut ce sa desecretizeze dl Emil Boc, „la secret” statea o lege publicata deja in Monitorul Oficial cu peste patru ani in urma.Jocurile de interese sunt prea mari pentru o tara nepregatita pentru astfel de situatii si cred ca suntem nevoiti sa acceptam resemnati ca suntem furati, in fiecare clipa, de o retea de legi criminale, in vreme ce bugetul se anunta firav, fiindca e format mai ales din impozite si redevente din profitul altora. Traim din mici procente, din firimiturile care sunt lasate sa cada de la masa celor care au primit cadou aproape intreaga economie romineasca. Anii de criza ne vor obliga sa privim adevarul in fata. Daca asta ne ajuta cu ceva…
























Lasă un răspuns