In emisiunea „Criterii politice” de la VTV, Silviu Popescu, directorul cotidianului „Curierul de Rimnic” a cerut Curtii de Conturi sa verifice modul in care s-au cheltuit in ultimii cinci ani sumele importante virate de la bugetul C.J. si al Primariei Rm. Vilcea catre teatrele „Anton Pann” si „Ariel”. „Ariel” are in spate o fundatie a afirmat Silviu Popescu si am o banuiala ca prin aceasta fundatie se spala bani.Chiar daca banuiala celui care face aceste afirmatii nu poate fi, deocamdata sustinuta de dovezi, o alta observatie a lui Silviu Popescu este perfect intemeiata. Cu banii cheltuiti degeaba cu cele doua teatre se putea construi in fiecare an un bloc de locuinte pentru tinerii din municipiu.In legatura cu aceasta chestiune, avem propriul nostru punct de vedere. Banii cheltuiti pe cultura nu se pot masura in alte eventuale investitii de ordin material, insa problema este ca nici „Ariel”, nici „Anton Pann” nu reusesc, nici pe departe, sa genereze evenimente artistice la nivelul zecilor de miliarde pe care le cheltuiesc.Referitor la necesitatea unei verificari la „Ariel” din partea Curtii de Conturi ce sa spunem ? Fiind vorba despre bani publici, poate ca, intr-adevar, ar fi nevoie de o mica ancheta si aici, dar si la „Anton Pann”, nu de alta, dar tupeul celor doi directori are darul de a genera anumite suspiciuni.Semnatura: G.S.
























Lasă un răspuns