Rominii muncesc in medie, pe an, cu cinci saptamini mai putin decit americanii, dupa cum ne-a facut cunoscut presedintele Basescu. Cinci saptamini si cel putin o zi, fiindca pe 8 Martie intreaga Rominia e paralizata. Sub pretextul omagierii femeii, multe femei sunt umilite fiindca gasesc sectorul bugetar in pauza si nu pot rezolva chestiuni legate de adeverinte, alocatii etc. Sub acelasi pretext, productivitatea angajatilor femei este practic nula de Ziua Femeii, iar veniturile au de suferit. Ceea ce ar trebui sa fie o zi simbolica se transforma intr-o zi a gesturilor formale, a chiulului si a petrecerilor. Nu are importanta ca suntem la mijlocul saptaminii si saptamina in intregul ei este, practic, compromisa. Fiindca luni a fost luni, marti e 8 Martie, miercuri e a doua zi, joi se apropie weekend-ul.Imi place, desigur, aceasta sarbatoare, dar as dori-o discreta, sensibila, nu retorica si agresiva, cu gesturi demonstrative care sa arate lumii cit de pretuita, chipurile, este femeia. Femeile insele ar face bine sa nu incurajeze spriturile si berile in exces tocmai de ziua lor, luata ca pretext de barbati pentru inca o mica destrabalare, de data asta cu consoarta, dar nici prietenii nu lipsesc, cu consoartele lor, desigur.8 Martie rominesc nu miroase a parfumuri fine, a sinceritate si a dragoste. Miroase a alcool, a chiul si a galagie.Pacat.Semnatura: Adriana Musat
























Lasă un răspuns