De la începutul acestui an, cuantumul indemnizației sociale pentru pensionari a crescut de la 350 lei la 400 lei.
În județul Argeș aproximativ 13000 de pensionari beneficiază de această indemnizație.
În scopul asigurării, din luna ianuarie 2015, a plății efective a acesteia, Casa Națională de Pensii Publice a întreprins demersurile necesare pentru ca plata diferenţei să se efectueze în mod centralizat, odată cu cea de-a doua tranșă de plată a drepturilor restante.
Astfel, cu sprijinul caselor teritoriale de pensii și al celorlalte instituțiilor prin intermediul cărora se achită pensiile (Poșta Română și băncile partenere), diferențele cuvenite beneficiarilor de indemnizație socială, ca urmare a majorării acesteia de la 350 lei la 400 lei, vor fi achitate până la sfârșitul lunii ianuarie 2015, începând cu data de 23 a lunii.
























Lasă un răspuns