În următoarea perioadă, ITM Argeş, în baza protocolului încheiat cu Serviciul Teritorial al Inspectoratului General pentru Imigrări Argeş, va efectua controale comune pentru a verifica respectarea prevederilor O.G.nr. 25/2014 privind obligaţiile pe care le are angajatorul care are încadraţi în muncă salariaţi cetăţeni străini.
În judeţul Argeş, din afara Uniunii Europene sunt încadraţi în muncă un număr de 85 de persoane, la 45 de angajatori (din care 7 sunt persoane fizice), iar din Uniunea Europeană sunt angajaţi un număr de 385 persoane la 180 angajatori.
Străinii cu şedere legală pe teritoriul României pot fi încadraţi în muncă cu contract individual de muncă, cu normă întreagă, pe durată nedeterminată sau determinată, în baza avizului de angajare obţinut de angajatori.
Primirea la muncă a până la 5 străini fără drept de muncă pe teritoriul României se sancționează cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare străin. De asemenea, constituie infracţiune şi se sancţionează cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă penală primirea la muncă a mai mult de 5 persoane, indiferent de cetăţenia acestora, fără încheierea unui contract individual de muncă.

























Lasă un răspuns