Ion Dumitrache, primar Poiana Lacului: ”Podul se face. Dacă ni se asfaltează și drumul județean, mă declar mulțumit”

”Poiana Lacului e un nod gordian al petrolului”, așa spune primarul Ion Dumitrache, cu mândrie, despre comuna sa. Aici, puține sunt lucrurile care lipsesc: șomajul e aproape inexistent, agenții economici puternici, darnici și buni plătitori de taxe – iar primarul nu contenește să-i laude și să le mulțumească ori de câte ori are ocazia. Oamenii comunei muncesc și își văd de treabă, asta contribuind la faptul că, practic, criza aproape că nu s-a simțit aici. 

Dar are, primarul Dumitrache, un of: nu s-a mai întâlnit niciodată, după alegerile din 2012, în Poiana Lacului, cu cei doi parlamentari care reprezintă zona, senatorul Constantin Tămagă și deputatul Theodor Nicolescu. Și, lăsând deoparte ce au promis atunci, nici măcar în aceste ultime două luni, când s-a rupt un pod important de pe drumul național, n-au sărit în ajutor.

V-ați confruntat în ultimul timp, domnule primar, cu două mari probleme de infrastructură în comuna dumneavoastră: podul de pe DN67B, care face legătura dintre Pitești și Drăgășani, și DJ703 A, drum care de ani de zile așteaptă asfaltarea. Pentru podul de care vorbeam locuitorii comunei chiar au făcut un protest, nu de mult. Cum mai stau lucrurile?

– Podul provizoriu, de 30 de tone, va fi gata în două săptămâni, după mine, pentru că văd că se lucrează zi de zi. Autoritățile județene și contructorul au promis că în trei săptămâni de la începerea lucrării va fi gata. Acum, am așteptat două luni, mai așteptăm și restul. În paralel, se lucrează și la podul definitiv.

Referitor la asfaltarea unei bucăți de aproape 3 km din drumul județean 703A, între Poiana Lacului și Albota, nu mai zic nimic de promisiunile vechi, care au deja ani de zile, ci de cele de acum. Am vorbit de curând cu dna. Nicolau, chiar la mine în birou (n.r.: Alina Nicolau, directorul Regiei de Drumuri din cadrul CJ Argeș) și mi-a promis că în jur de 1 august se va începe lucrul și aici. Au executat prima fază a infrastructurii, pietruirea, cu două zile înainte de protestul oamenilor.

Vorbim, practic,de  drumul care a deservit, mai ales în această perioadă, comuna, agenții economici importanți din zonă –OMW-ul și Jhonson Control- și nu doar pe ei. Sunt și alții care au nevoie de el. Dacă s-ar asfalta acești 3 km din DJ 703A ar fi extraordinar! Ar fi mulțumiți toți transportorii, care ar putea să scutească mulți kilometri folosindu-l. Nemaivorbind că s-ar debloca și Piteștiul…

Acest drum, văzând că e întotdeauna uitat, dumneavoastră ați cerut mereu să vi se dea în administrare…

– Da, pentru că puteam să îl fac, cu ajutorul sponsorilor. Și-l făceam rapid și mult mai bine. 

Ce a mai rămas de rezolvat în Poiana Lacului, domnule primar? 

– Am asfaltat, am introdus apă, gaze, toate școlile le avem făcute, aranjate și dotate. Singurul lucru care ne-a mai rămas de rezolvat e canalizarea. Suntem prinși în proiectul pe fonduri europene al ”Apă Canal 2000”, mai exact ne aflăm în faza de proiectare. Practic, vorbim de 48 de km de canalizare, pentru început. E una dintre investițiile cele mai mari, iar lucrările ar trebui să înceapă în 2015.

Poiana Lacului e o comună bogată, care n-a depins niciodată de bugetul de la județ. Din surse proprii, în acest mandat, ce v-ați mai propus să faceți? 

– Unul dintre sponsorii noștri ne va aloca bani, anul viitor, pentru parcul de lângă Primărie. Mai avem de terminat Baza Sportivă, iar anul acesta facem și proiectul pentru ultimii 6 km pe care-i mai avem de asfaltat. Asta mi-am propus, deocamdată. Eu sunt de principiul ca atunci când pornești ceva, să termini, apoi să-ți mai faci alte planuri. Nu mai sunt așa de multe, oricum. Doar Consiliul Județean să asfalteze ăștia câțiva kilometri promiși, că nu e treaba noastră, și mă declar mulțumit. 

Sunteți un primar al opoziției. Cum comunicați acum, după schimbarea președintelui de la Consiliul Județean și a prefectului, cu conducerea  județului?

– Am încercat să avem o relație bună. Trebuie să le mai dăm așa, vreo șase luni, ”prezumția de nevinovăție” în aceste probleme. E grea pornirea. Mai întâi discuți și te aștepți să fii ascultat. Cred că dumnealor au discutat, s-au zbătut, dar nu au fost ascultați la București. Nu vedeți că ne mută cu totul la Alexandria? Se uită locul Argeșului în România! Știți ce vorbă au oamenii de la țară? ”Boii ară și caii manâncă”. Cam așa se întâmplă și cu noi, argeșenii. 

 

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…

Pe medie, în ultimii ani, PSD a fost partidul mai serios
Pe medie, în ultimii ani, PSD a fost partidul mai serios

Desigur, percepțiile diferă în funcție de o mie de motive, dar pe medie, în ultimii ani, PSD mi s-a părut…