Va marturisesc ca un singur lucru m-a determinat sa ies azi din casa si sa fac un drum pina la sediul PD-L din Pitesti: voiam sa-i fac o poza domnului Ion Cilea cind picheteaza. Aflasem din presa ca domnia sa se imbarcase in autobuzul cu care venea la Pitesti delegatia sefilor PSD, in frunte cu Victor Ponta. (Cu ei ar fi trebuit sa se afle si Adrian Nastase, dar domnia sa a intirziat pe la Camera si a pierdut autobuzul. A anuntat insa ca va merge cu masina lui si ca o sa-i prinda pe colegi din spate. Ma rog, poate a fost o declaratie neinspirata, in context).Dar, dezamagire totala, la ora 15, domnul Ion Cilea nu a aparut! Ce e drept, nu a aparut nici picior de pesedist, desi, luindu-ma dupa gura lui Ponta, eu am fost punctual. Ce e drept, nici la ora 4 nu aparusera pichetatorii (pichetangiii? pichetantii?), asa ca am plecat acasa. Nu i-am injurat pe pesedistii, pentru ca nu era prima promisiune mincinoasa pe care o facusera.Daca as fi fost consilierul lui Ponta, l-as fi sfatuit sa renunte la proiectata manifestare de protest de la sediul PD-L Arges. Nu de alta, dar datele problemei s-au schimbat. Constantin Nicolescu a fost operat la inima si refacerea dureaza, in mod cert, mai mult decit cele 29 de zile ale mandatului de arestare, din care au trecut deja vreo trei. Si, oricum, cercetarea penala merge inainte, cu Nicolescu in libertate sau cu Nicolescu in spital. Era asadar un motiv pentru anularea miscarilor de protest ordonate si un mod elegant de a iesi cu fata curata dintr-o situatie altminteri fara iesire onorabila. De ce zic fara iesire onorabila?Pai pesedistii au ignorat miscarile posibile ale adversarului amenintat cu pichetarea. Nu stiu in alte parti cum o fi, dar la Pitesti, sediul PD-L a fost inconjurat de o multime de sustinatori, cu intentia de a nu le permite pesedistilor sa se desfasoare, astfel ca la ora 15, cind trebuia sa inceapa pichetarea, Victor Ponta si oamenii lui s-au vazut in imposibilitatea de a picheta la fata locului. La ora la care scriu, pesedistii inca sint la sediul lor, aflat la o aruncatura de bat de sediul PD-L. Nu stiu ce vor face, pentru ca, sa pichetezi in alta parte e o prostie si te faci de ris, iar daca incerci sa pichetezi la PD-L, s-ar putea sa iasa cu capete sparte.Iata dar in ce situatie (altii ar zice in ce rahat) s-a virit Victor Ponta si in ce situatie (altii ar zice din nou in ce rahat) i-a bagat si pe cei care il insotesc, inclusiv pe domnul presedinte Ion Cilea. Adica, ori o lasi balta si te faci de ris (de cacao?), ori te iei la bataie, cu toate consecintele care decurg. Asadar, Victor Ponta are de ales intre o retragere rusinoasa si o bataie in care exista riscul ca vreun pedelist suparat sa-i stinga lampa. Risc de care nu e ferit, intr-o asemenea situatie, nici domnul presedinte Cilea. Totusi zau ca mi-ar parea rau sa vina vreun pedelist nesimtit si sa-i stinga lampa domnului presedinte. Adica pleci tu de-acasa dimineata cu gind sa pichetezi si te intorci seara cu capul spartsi nepichetat? JOS DICTATORUL!Semnatura:
























Lasă un răspuns