Duminica seara, cei care ii vor capul prefectului de Vilcea Petre Ungureanu au fost aproape siguri ca au avut cistig de cauza. Timp de 90 de minute, cit dureaza un meci de fotbal, Ungureanu a fost tinut in direct si hartuit de un comando jurnalistic condus de Corina Dragotescu si Adrian Ursu pe un subiect care nu are nicio legatura directa cu Institutia Prefectului. Lui Ungureanu i s-a reprosat ca mai multi elevi de la Vladesti nu sunt transportati la scoala in conditii optime, fiind acuzat de parca prefectul ar fi seful unui presupus departament care se ocupa de aceasta chestiune. Nu inspectorul general Gabriela Ene, nu primarul Sorin Ghita, nu vreun inspector scolar, ci prefectul a fost cel care trebuia compromis. Nu au lipsit scoaterile din context, procesele de intentie si rastalmacirile, adica tot arsenalul cu care unii jurnalisti din capitala isi duc bataliile la televizor. Cei care pun la cale atacuri mediatice impotriva lui Ungureanu si-au realizat, cu acest prilej, capodopera, fiind siguri de masacrul pe care il vor realiza Dragotescu, Ursu et.comp.Surpriza insa ! Ungureanu a tinut piept tuturor populismelor, tuturor afirmatiilor justitiare, tuturor atitudinilor lacrimogen-demagogice pe care le-au adoptat, succesiv, ziaristii dimboviteni. Practic, Ungureanu a demonstrat ca fermitatea si ironia sunt arme redutabile impotriva atacurilor in haita ale presei mogulilor. Stingismelor rasuflate cu care a fost atacat le-a raspuns printr-o atitudine subliniat de dreapta, adica lucida pina la limita, o limita a cinismului, e drept, dar care nu a fost depasita.Cel putin colegii din PDL au de invatat de la Ungureanu pe linia respingerii atacurilor nefondate ale unei parti a presei.Semnatura: C.P.
























Lasă un răspuns