Este posibil ca prezenta senatorului Mircea Andrei in Arges sa insemne si limitarea exceselor la care s-a dedat in ultimul deceniu cuplul Calinic Caliopie. Cei doi au folosit in interes propriu atit statutul de calugar, cit si demnitatile bisericesti pentru a se impune in lumea politica si economica, gasind in presedintele Constantin Nicolescu o victima usor de manipulat. Evoluind in afaceri brat la brat cu Nicolescu, folosindu-se de convingerile crestine ale acestuia, Calinic a fost pentru Arges ceea ce paradoxal este Roibu pentru Vilcea, adica un Nas. Pupatul miinii la palatul episcopal este o scena pe care ar invidia-o si Marlon Brando, daca ar mai trai.Acum, lucrurile par sa se schimbe pentru ca sfinta frica s-a cuibarit in sfintele oase ale lui Calinic. Mircea Andrei nu negociaza de pe pozitiile de enorias ale lui Nicolescu, miscarile lui sunt rapide si contondente, ceea ce, in cuvioasa lor smecherie, Calinic si Caliopie au inteles rapid. Citeva convorbiri telefonice smerite si o vizita protocolara au reprezentat o tamiie cu care cuplul de la Arges a incercat sa-l adoarma pe Andrei. Ceea ce vor afla preaparsivii este ca senatorul adoarme greu si la trezire loveste fara spovedanie. Nasul si-a gasit nasul.Exista o singura cale pe care Calinic si Caliopie o au si anume sa se transforme in cei mai supusi agenti electorali ai Mandarinului. O vor face, fiindca altminteri ii asteapta iadul pamintesc.Semnatura: Adriana Musat
























Lasă un răspuns