Sunt ingrijorat pentru faptul ca sustinind prin articolele si emisiunile mele de la VTV politica din ultimul an a PDL as putea sa gresesc. Contrar unor comentatori ai actiunilor mele jurnalistice, pot garanta ca aceasta sustinere nu se datoreaza in niciun caz unor interese materiale, cifra de afaceri a micii firme de presa al carei proprietar sunt mentinindu-se relativ constanta de la infiintare, in 2006, pina azi. As fi mai linistit sa stiu ca m-am apucat sa fac compromisuri si am trecut de o anumita parte a baricadei pentru bani. Macar as stii, cum zice rominul, o socoteala. Partea proasta este ca nu asa stau lucrurile, iar daca ma regasesc de multe ori in tabara jurnalistilor portocalii este pentru ca asa ma indruma gindirea economico-sociala si sensibilitatea pentru Rominia. De aceea am indoieli si ma incearca o anumita teama. Daca as sustine Guvernul Boc pentru bani si s-ar dovedi ca actiunile sale au fost gresite, m-as alege cu o suma si mi-as pastra intacta scara mea de valori economice si sociale. Nefiind vorba despre avantaje materiale, daca istoria va cataloga drept eronate actiunile cuplului Basescu Boc, s-ar intimpla ceva grav cu constiinta mea, cu increderea in puterea de judecata, cu stima de sine pe care este bine sa o avem toti pentru a ne simti confortabil in pielea noastra. Iata de ce sunt extrem de ingrijorat.Uneori, cind vad oameni tineri si inteligenti sustinind ca PDL este un partid care ar trebui ciuruit, Basescu si Boc fiind de impuscat la Tirgoviste, anxietatea mea sporeste si ma intreb daca nu cumva la ei este dreptatea si nu la mine, daca este sau nu posibil, datorita virstei am 56 de ani sa fi ajuns sa nu-mi mai dau seama ce spun si ce fac. Fiindca trebuie sa adaug, daca nu cumva s-a inteles din cele de mai sus, ca nu am despre guvernarea PDL din ultimnul an o opinie ferma si indubitabila, ci doar o parere pe care o stiu a fi subiectiva. De altminteri, nu am avut niciodata opinii fixe despre politica si nici nu cred ca voi avea vreodata, ba chiar manifest un relativism exagerat in multe alte domenii, cum ar fi filosofia si morala, literatura, viata in general. In relativitatea si subiectivismul parerilor mele consta, de fapt, marea lor forta. Ceea ce cred, asa cum cred, e rupt din mine, e carne din carnea mea, cum se zice, ma reprezinta, sunt eu insumi, in intregime. De aceea sunt acum cred ca s-a inteles bine ingrijorat. Ma tem si sper cu privire la soarta tarii sub aceasta guvernare, asa cum ne temem si speram cu totii pe diverse si diverse directii.Cred totusi ca am mari sanse sa ies cu stima de mine intacta, daca nu chiar sporita, pe termen mediu si lung. Rationamentele mele sunt si complicate dar si simple. Pe cele simple le voi prezenta in citeva rinduri.Niciun guvern, pina la acesta, nu a actionat in directia schimbarii raporturilor intre incasarile bugetare si cheltuielile cu salariille, pensiile si ajutoarele sociale. Toata lumea era de acord ca in Rominia nu exista o inclinatie spre efort, toti vorbeam despre pamintul nemuncit, despre mesterii care nu isi misca fundul, despre romii care traiesc din alocatii si compensatii, despre faptul ca taranul prefera sa stea la crisma si nu se invoieste nici pentru un milion ziua de munca, toti discutam despre asta dar nimeni nu facea nimic. Pe de alta parte, mi se pare absurd sa citesc in Forbes, sa zicem, despre dimensiunile crizei din America si sa pretind ca in Rominia statul sa nu taie, ba sa sporeasca salariile si ajutoarele. In fine, bunul simt imi spune ca in ultimii 20 de ani nu a fost niciodata o preocupare mai intensa ca azi pentru legiferarea majora, care sa priveasca domeniile de baza precum salariile,pensiile, justitia, invatamintul.Citeva cuvinte despre coruptie. Corupte au fost toate guvernarile si nici aceasta nu pare a face exceptie. Exista un clientelism politic sistemic, intrinsec, unul grosolan care nu poate fi diminuat de azi pe miine, fiind sustinut de mii de factori, printre care cei care tin de maturitatea democratiei si a pietei sunt principali. Si citeva cuvinte despre opozitie. Actioneaza atit de maniheist, de infantil, de grosolan, de pervers, incit abia astept sa vad PSD si PNL la putere, impreuna, daca s-ar putea. Fiindca daca ma intrebati pe mine, mi-as dori ca miine sa apara si sa treaca o motiune de cenzura.Progresul mentalitatilor este mai important decit cel economic. Primul il sustine si il garanteaza pe celalalt. La aceasta ora, mentalitatile in plan politic sunt inspaimintatoare.Uitind tot trecutul, o natiune in cea mai mare parte manipulabila este capabila se se dea pe mina oricui o minte mai frumos.In ce ma priveste, consider ca a minti la nivel macro este un gest antisocial si nepatriotic. Iata de ce imi interoghez nelinistile in fata cititorilor mei si sper ca voi regasi permanent calea adevarului care ne face oameni.
























Lasă un răspuns