Atrag atentia cu toata luciditatea si responsabilitatea ca, la acesta ora, in judetul Vilcea exista un singur jucator pe scena politica si anume Ion Cilea. Oricum l-ar critica adversarii, oricit i-as dedica eu pamflete, Cilea este unicul politician care isi ia rolul in serios. Mircia Gutau se ocupa de administratie si face rar declaratii politice si fara chef. Dorel Jurcan pare, politic vorbind, un autist. Emilian Frincu oscileaza intre crize de nervi si tandreturi. Aurel Vladoiu pare un fel de Voronin care totusi face dus. Unul Mazilu nici nu stiu daca mai combate pe aici. Coca nu isi revine din euforia cistigarii statutului de senator. Vilcu e Blindul Ben. Buican are talent politic doar la capitolul pupat cu babele. Bleotu e, la Dragasani, precum Smirnov la Tiraspol. Gigi Matei e ocupat cu managementul apei, Costi Radulescu nu vrea decit sa duca scutul lui Ion Quijote, Bogdan Pistol se teme de propria sa notorietate, Veronel Radulescu nu intentioneaza decit sa fie o voce si atit.In fine, nu-i mai enumar pe toti, dar viata politica din judet lincezeste, doar Ion Cilea e vioi.
























Lasă un răspuns