Casatoria ziaristului Silviu Popescu cu Mihaela Balcan, psiholog de meserie, a trecut neobservata in presa vilceana si, in afara de „Criterii”, nimeni nu a scris niciun rind.Silviu Popescu este directorul „Curierului de Rimnic”, cotidian important al judetului Vilcea si, in mod normal, stirea despre insuratoarea sa ar fi trebuit sa tina pagina intii a tuturor publicatiilor din judet. Daca s-ar fi insurat un politician de mina a treia, asta ar fi fost o stire, pe cind casatoria unui ziarist de mina intii nu e o stire. Cum e posibil acest lucru, m-am intrebat, dindu-mi un raspuns pe care vi-l prezint si dumneavoastra.Cred ca presa din Vilcea a obosit de moarte, altfel nu se explica inepetenta sa pentru un subiect atit de proaspat si de generos. Obosita fiind, respectiva presa este si morocanoasa, invidioasa si veninoasa ca o baba suparata pe tovarasele ei de pe bancuta din fata portii. Cu totul altfel ar fi stat probabil lucrurile prin paginile ziarelor daca Silviu Popescu divorta, dar insuratoarea unui confrate, care presupune un nou inceput, sperante si echilibru nu este subiect pentru presa noastra cea de toate zilele.In emisiunea mea „Criterii politice”, de la VTV, Silviu Popescu a sustinut ca presa din Vilcea este cel mai mare brand al zonei, alaturi de „Cocosul de Hurez” sau de celebrele noastre minastiri. Proaspat casatorit fiind, directorul de la „Curierul de Rimnic” vede lucrurile cu optimism si generozitate. Cum subsemnatul este un burlac veteran, imi permit sa nu le vad deloc astfel.Cred ca, din cauza saraciei, jurnalele din zona aceasta au intrat in degringolada. Asemenea unui individ infometat, ziaristul nostru local pleaca de acasa doar cu gindul de a-si face rost de ceva de-ale gurii, iar cum firfiricii se gasesc cel mai usor in zona politicii locale, el se indreapta imediat intr-acolo. Silviu Popescu fiind infometat si el, nu se pune problema sa prezinte interes pentru cei care, dupa ce pun jos condeiul, intind mina cu care au scris spre eroii articolelor respective. Daca a fost vreodata brand, presa aceasta a ajuns un brand in mizerie.Poate ar trebui si sa psihanalizez un pic locala noastra presa. Avind un inconstient bogat in fantasme si plin de spaime, ziaristica vilceana nu risca sa se bage in chestiuni sfinte care tin de familiile ei. Teritoriul acesta e minat si e mai bine pentru toata lumea sa fie ocolit. A, daca e vorba despre familiile altora, mai ales ale politicienilor care nu se grabesc sa scoata banul de la chimir, atunci se da liber la birfa si intoxicare ! Cu asemenea complexe psihologice e limpede de ce numita presa nu mai are forta pe care o avea cind era brand sanatos.In fine, sa incercam sa facem noi ceea ce nu au facut altii si anume sa mai scriem citeva cuvinte despre casatoria lui Silviu Popescu. Se cuvine sa remarc mai intii ca talentatul nostru coleg s-a insurat cu o domnisoara nu doar frumoasa, ci si foarte inteligenta si cultivata. Este important acest aspect, fiindca jurnalistii au boli profesionale, sunt peremptorii, sunt apodictici, fac mereu presa, chiar si in timpul care pentru altii ar fi liber. Cine sa il inteleaga pe un director de ziar daca nu un psiholog ? Daca se intimpla ca acest psiholog sa fie si o femeie interesanta, atunci chiar ca sacul si-a gasit peticul.Inchei aici acest articol care tine loc de cronica matrimoniala dorind proaspetei familii Popescu casa de piatra, fericire si prosperitate. Un ziarist care se insoara la o virsta anume da un semnal ca totusi presa locala a pierdut totul dar nu si speranta, ceea ce ma poate duce cu mintea la o zburatoare pe nume Phoenix.
























Lasă un răspuns