Colegul si prietenul Silviu Popescu scrie in „Curierul de Rimnic” o tebleta al carei sens imi scapa. Fiindca se refera la mine si nu imi plac lucrurile stranii, am sa incerc sa inteleg, macar partial, ce anume a vrut sa spuna autorul. Iata, mai intii, tableta:”Draga George. Scuza-ma, dar trebuie sa te hotarasti: fie clipul come to Vilcea e de cacao si primarul e la fel (in secventa asta), fie primarul e de tip american, iar clipul e unul care iti satisface simturile estetice si jurnalistice, poate si portofelul. Trebuie sa te hotarasti ce vrei, sa fii drept si ferm, sa te indrepti putin de sale, pentru ca asa nu se mai poate. Vezi tu , draga George, asa i-au picurat in ureche si lui Mircia colegii tai Petre si Romeo, iar el a luat-o de buna. Din pacate, a ajuns unde a ajuns si acum se chinuie sa scape mai devreme, pentru buna purtare.Te rog, mai ales, pentru ca te stiu exigent cind e vorba de carti si filme, de ziare si arta, sa nu uiti ca primarul tau de tip american se lauda ca nu citeste, pentru ca nu are timp. Un asemenea exemplar trebuie pus in rama, in insectar, ca sa nu uitam niciodata cum si de ce ziaristii vlceni au evoluat, saracii de ei, potrivit teoriei lui Darwin, de la ziaristi K, la ziaristi KK.Dupa cum poate vedea orice cititor onest, acest text scurt este plin de contradictii. De acord ca lumea e, esential, contradictorie, dar de aia ni s-a dat gindire si limbaj ca sa o descilcim, nu sa o facem si mai absurda. Care sunt contradictiile ? Sa le luam pe rind…Mai intii si intii, nu vad ce e as considera ca tot ceea ce face un om valoros trebuie sa fie valoros. De pilda, eu il consider pe Silviu Popescu un jurnalist exceptional, iar tableta de mai sus, una slaba. Ceea ce nu ma impiedica sa ramin la aceeasi parere cu privire la dl Popescu.Apoi,indemnul acesta „sa fii drept si ferm”imi suna mult prea cazon pentru spiritul meu care e, nu-i asa, „exigent cind e vorba de carti si filme, de ziare si arta”. Comentariile mele despre clipul „Vino la Vilcea” vor sa fie exact opusul lui „drept si ferm”, adica sunt profund subiective si voit dialectice, asa cum sta bine unei opinii. La limita, numai opiniile lui Dumnezeu sunt „drepte si ferme”, ale mele sunt sinusoidale si deschise la replica motiv pentru care, iata, consider respectiva tableta „comentabila”.Apropoul la portofel e ignobil. Un bun procent din bugetele publicatiilor locale (y compris „Curierul de Rimnic”) este alcatuit din sponsorizari provenite din mediul politic si administrativ, asta neinsemnind ca suma banilor incasati este direct proportionala cu minciunile publicate; daca nu admitem ca asa stau lucrurile, inchidem toti tarabele si plecam acasa !Voi incheia, draga Silviu Popescu, in nota presei bulevardiere. Sunt convins ca primarul Radulescu si vicele Cosmin Constantinescu citesc mai multe carti decit dnii Ion Cilea si Mitica Persu. Na, ca ti-am facut o …aroganta. Nu te supara, frate, poate o punem de-un concurs intre amintitele personaje.
























Lasă un răspuns