Eu credem ca suferinta ii face pe oamneni mai buni si mai generosi, dar se pare ca m-am inselat. Un ins caruia ii place sa se bage in seama intr-un mod onctuos si patetic, pe numele sau de scena Alex Parolea Moga, a iesit cu bine, din cite am auzit, dintr-o operatie de transplant de ficat, lucru care m-a bucurat mult. Probabil insa ca doctorii au comis o eroare si au lasat sa i se verse fierea in singe, fiindca altfel nu imi explic de ce apare acest domn dupa vreo douazeci de ani in viata mea cu urmatorul comentariu postat pe forumul unui ziar:”Ajuns dupa patruzeci de ani acasa ,am trait paradoxul unei situatii stupide , suparatoare chiar …In Arges la Pitesti orasul in care m-am nascut ,unde am invatat si am iubit pentru prima data am avut o nedorita surpriza . Disconfortul sufletesc a fost aproape dureros .Pentru ca acolo , intimplator , si pe o perioada de timp relativ scurta si-a facut meseria de gazetar amicul George Smeoreanu . Se pare ca a suparat ,a deranjat , a inoportunat o majoritate impresionanta de insi iritarea lor fiind extrema si devoalata instant in cazul meu doar si pentru faptul ca ma identificam cu George prin apartenenta la judetul Valcea …Se pune firesc intrebarea si evident nu in soata este adevarat ca sunt oameni care se nasc, traiesc si mor fara a avea CARACTER ?Cel mai in masura sa raspunda ar fi chiar amicul Smeoreanu caci la ce se intimpla de asta data in Vilcea multe n-ar avea de spus . Am crezut ca noi servim doar ADEVARUL dar m-am inselat . Ca sa stiti cine suntem, aflti in solda cui lucram . Pentru detalii iti stau oricind la dispozitie , prietene .De unde si pina unde isi de Moga cu parerea despre caracterul meu ? Fiindca a auzit el pe unii din Arges ca „am iritat multa lume” ? Pai, ce era sa fac, Moga, daca am condus acolo doua ziare, unul cu un tiraj de 20 de mii si altul cu un tiraj de 12 mii, si nu „Pe o perioada relativ scurta”, cum zici tu, ci vreme de 15 ani ?! Ai avut tu „un disconfort aproape dureros” pentru chestia asta exact in orasul „unde ai crescut si ai iubit” ? Sa mori tu, Parolea ? Pleaca de aici, prefacutule si istericule, te durea pe tine-n fund „in orasul in care ai iubit” de cita lume am „iritat” eu ! Pai, i-am iritat pe unii confrati, Mogo, fiindca ei abia reuseau sa faca fata meseriei, ier eu conducema ziare cu vinzari mai mari decit unele din presa centrala. Ce sa fac, daca eram mai bun ca ei ? Si, la urma urmei, ce ai fi vrut sa auzi, ca am fost cinspe ani director de ziar in Pitesti si n-am iritat pe nimeni ? Ase vezi tu gazetaria, mosule ?Fiindca nu-ti vezi de treaba matale si nu iti protejezi ficatul, am sa povestesc eu ceva, draga Paroleo, ca sa priceapa cititorii ce hram porti si sa o lasi mai moale cu ifosele culturale….Asadar, era in primele zile de dupa fuga lui Ceausescu atunci cind Parolea Moga a zis ca e in cautare de ziaristi fiindca are bani si vrea sa scoata gazeta. Avea bani, nenicul, fiindca fusese sef de gara la Brezoi si facuse, pitecantropul, osinza groasa, chestie pe care probabil o considera acum o dizidenta, fiindca de la comunisti puteai sa furi,era o virtute, nu-i asa ? In fine, ne bagam noi vreo citiva slujbasi cu pixul la Parolea si scoatem primul saptaminal privat din tara, numit „Reporter”. Bun ziarul, dar nu slujea interesele lui Parolea, drept pentru care a zis ca daca mai scriem ce ne da noua prin cap, ne concediaza. Noi, baieti destepti, am mai scos un numar, in care a publicat un articol intitulat „PRO DOMO SUA”, unde explicam ca ziarul asta slujeste o cauza in care pantronul crede enorm. Care cauza, a intrebat Parolina belind ochii ? Pai a SUA, maestre, a Statelor Unite, nu esti mata pro-american ? Bravo, ma, a zis Parolea, asa mai merge, asa ajung si eu presedinte sau macar vice pe la CPUN. Acuma, orice „scoler” mai de soi, care a auzit de Cicero, stie ca PRO DOMO SUA inseamna „pentru interesele lui”, adica ale lui Moga, numai ca el nu se scolise decit la scoala vietii si a furtisagurilor de acum dizidente.Neintelegind ce inseamna „PRO DOMO SUA” a ajuns Parolea Moga primul papagal al presei postdecembriste. Ecce homo !P.S. Stai blind, Parolea, ca nu te-am facut homosexual…
























Lasă un răspuns